Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zapłacili za utylizację - teraz się procesują!

 Prawie 4 mln złotych wydała gmina Chybie na utylizację odpadów, które płonęły w lipcu 2019 roku. Pożar wybuchł na terenie byłej cukrowni. Paliły się  odpady tekstylne, tworzywa sztuczne oraz beczki i pojemniki z substancjami chemicznymi.

Grzegorz Dulemba, pełniący funkcję wójta gminy Chybie wyjaśnił, że obok hali, w której paliły się odpady, również w mauzerach o pojemności 1000 litrów, pozostawiono niebezpieczne chemikalia. Samorząd przeprowadził całe postępowanie administracyjne. Specjalistyczna firma wywiozła z terenu byłej cukrowni ponad 350 pojemników i je zutylizowała.

Znaczną część z wydanych na ten cel 4 mln gmina otrzymała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Teraz w sądzie Chybie dochodzi zwrotu wydanych pieniędzy.

Mariusz Białoń, radca prawny gminy Chybie podkreślił, że obecnie w tej sprawie toczą się trzy postępowania, dwa karne  i jedno administracyjne. -   10 listopada przed Sądem Okręgowym w Częstochowie ruszył proces karny przeciwko osobom odpowiedzialnym za nieodpowiednie gospodarowanie odpadami. Gmina Chybie złożyła wniosek o nałożenie na oskarżonych obowiązku naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem w wysokości 3, 7 mln z tytułu utylizacji odpadów z terenu byłej cukrowni w Chybiu. - powiedział radca.  W sprawie występuje 30 oskarżonych.

Drugie postępowanie karne, przeciwko 4 oskarżonym,  w sprawie pożaru odpadów na terenie byłej cukrowni w Chybiu toczy się przed Sądem Rejonowym w Cieszynie. Gmina zwróciła się do sądu z wnioskiem o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody w kwocie  ponad 68 tysięcy zł z tytułu wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem akcji ratowniczej. - Niezależnie od złożonych wniosków prowadzone jest postępowanie administracyjne w oparciu o art. 26a ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach o ustalenie posiadacza odpadów i wystąpienia z żądaniem zwrotu kosztów działań polegających na usunięciu odpadów. - dodał radca prawny.

 Pożarowi, który wybuchł w lipcu towarzyszyło temu duże zadymienie. Snop dymu był widoczny z kilkunastu kilometrów. Strażacy opanowali pożar dopiero po kilku godzinach. W akcji ratowniczej uczestniczyło ich ponad 150.

 Kilka dni po wybuchu pożaru policjanci z cieszyńskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o spowodowanie pożaru odpadów w hali magazynowej w Chybiu. 54-letni mężczyzna i jego trzej pracownicy odpowiedzą za spowodowanie katastrofy zagrażającej życiu i zdrowiu oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Dwóch mężczyzn, w tym dysponujący halą przedstawiciel jednej ze spółek, zostało tymczasowo aresztowanych, a dwóch objętych policyjnym dozorem. Grozi im do 10 lat więzienia.

(ach)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-01 15:33:55
ciotka matylda: Może się mylę ale z tego co mi wiadomo to na działalność gospodarczą zezwolenie wydają władze powiatu nie informując gminę,że na jej terenie odbywa się jakieś składowanie odpadów! Po wydaniu zezwolenia pies z kulawą nogą nie interesuje się sprawdzeniem takiego burdelu! Jednak jak wybuchnie jakiś pożar ,bo Chińczycy przestali odbierać śmieci, to za ten bajzel odpowiada gmina! Czy to jest normalne! Zmieńcie to kulawe prawo i co jasnej cholery robią te wszystkie Sanepidy i inne osoby odpowiedzialne za gospodarkę odpadami! Przecieź aż się prosi o wymóg składania kaucji zabezpieczającej na wypadek usuwania szkód przez instytucje samorządowe! Chcesz składowisko odpadów? OK? Wpłacasz odpowiednio wysoką kaucję i działasz pod ścisłym nadzorem wydziału ochrony środowiska! Tylko czy my mamy jakieś prawo i procedury?! Śmiem wątpić bo jeśli są to nikt ich nie przestrzega!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: