Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Wystawa poświęcona wybitnemu zaolziańskiemu komikowi

Ludwik Cienciała był wybitnym gawędziarzem, autorem tekstów gwarowych. Powszechnie znany był jako Maciej. I kojarzony przede wszystkim z dowcipem. Nic zatem dziwnego, że wystawę poświęconą tej postaci zatytułowano „Śmiych Macieja. Życie i działalność Ludwika Cienciały”. Nie samym dowcipem jednak Ludwik Cienciała żył. Był też aktywnym działaczem PZKO.

Wystawę planszową poświęconą tej barwnej postaci, która bywalcom „Gorolskigo Święta” w Jabłonkowie, Tygodnia Kultury Beskidzkiej i innych imprez folklorystycznych w regionie kojarzy się w pierwszej kolejności z dowcipnymi dialogami Jury i Macieja właśnie, przy których publiczność pękała ze śmiechu, oglądać można w Czeskim Cieszynie, w korytarzu budynku Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w RC przy ul. Strzelniczej. Przygotował ją Marian Steffek, pracownik Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków i Archiwum Zarządu Głównego PZKO. Wykorzystał głównie materiały pochodzące ze zbiorów córki Ludwika Cienciały Ireny Rokowskiej. Po raz pierwszy prezentowana była w Domu PZKO w Lesznej Dolnej z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Ludwika Cienciały. Ludwik Cienciała pochodził bowiem właśnie z Lesznej Dolnej. Rocznik 1922, zginął tragicznie w 1984 roku na skutek wybuchu gazu w domu w Trzyńcu-Łyżbicach.

Wystawę oglądać można do 11 maja w godzinach otwarcia budynku (od poniedziałku do piątku od 8:00 – 16:00). Idąc więc ulicą Strzelniczą choćby na dworzec kolejowy warto „wdepnąć” do budynku ZG PZKO, by poczytać fragmenty twórczości Ludwika Cienciały, zapoznać się z ciekawymi o nim informacjami, pooglądać archiwalne fotografie.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: