Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie w filmowych reportażach Otylii Toboły

Trzy filmy dokumentalne poświęcone współczesnemu życiu Polaków Zaolziu w reżyserii tamtejszej dziennikarki Otylii Toboły zostały zaprezentowane 29 maja w Książnicy Cieszyńskiej. Była to pierwsza z imprez tegorocznego X Dnia Tradycji i Stroju Regionalnego.

„Dom górali” opowiada o przygotowaniu i przebiegu „Gorolskiego Święta” w Jabłonkowie. Nie tyle zwrócona jest w nim uwaga na samą imprezę, co na etos pracy społecznej. Drugi film, „Sto lat później” przedstawia trzypokoleniową rodzinie Orszulików ze Stonawy w kontekście wojny czesko-polskiej z 1919 roku. Jak młodsze pokolenie odbiera wydarzenia sprzed niemal stu lat, jaki jest jego pogląd na stosunki polsko-czeskie a także jak podchodzi do swojej tożsamości. Projekcję zakończył krótki reportaż z Festiwalu PZKO w Trzyńcu z 2011 roku. Za dwa pierwsze filmy Toboła otrzymała w 2012 i 2013 r. nagrody Senatu RP przyznawane dziennikarzom polskim i polonijnym zajmującym się tematyką polskiej diaspory w świecie. 

Po projekcji odbyła się dyskusja z autorką. Rozmawiano m.in. o granicy mentalnej pomiędzy obydwoma częściami Cieszyna. Filmy Toboły były emitowane w stonawskiej TV Polar, przed którą zasiada dziennie ok. 100 tysięcy widzów. A można je obejrzeć bezpośrednio na stronach internetowych tvportaly.czDom góraliSto lat późniejFestiwal PZKO.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: