Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Uczczono pamięć Żwirki i Wigury

Pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura to legendarne postaci polskiego lotnictwa. To ten duet wygrał w 1932 roku Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie.

Nie inaczej było tego roku. Obchody rocznicy tragicznej śmierci polskich lotników rozpoczęły się o 11:00 mszą świętą w miejscowym kościele Św. Wawrzyńca. Później składano kwiaty pod pomnikiem Lotników. Zgromadzonych przywitał Tadeusz Smugała, prezes Miejscowego Koła w Cierlicku Kościelcu Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej. Byli harcerze, kombatanci i miłośnicy lotnictwa, młodzież z krakowskiego „Sokoła” namówiona do wspólnego wyjazdu na Żwirkowisko przez krakowskich kombatantów, przedstawiciele władz Cieszyna z Burmistrzem Ryszardem Macurą wraz z małżonką na czele. Coroczny rajd rowerowy zorganizowali kolarze z jastrzębskich klubów.

Po uroczystościach pod pomnikiem można było pójść do pobliskiego Domu Polskiego by zwiedzić wystawy "Dywizjon 303 i nie tylko" oraz "Cichociemni". Najmłodszym jak zwykle najwięcej frajdy sprawiała możliwość spróbowania lotu na symulatorze lotniczym.

A dwa dni wcześniej, w piątek, w tym samym miejscu spotkała się młodzież szkolna. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się o historii życia, sportowego sukcesu i tragicznej śmierci w katastrofie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, ale także zorganizowano dla nich liczne zajęcia i zabawy związane z lotnictwem.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: