Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. U sąsiadów powoli wraca życie społeczne. Członkowie MK PZKO Czeski Cieszyn Centrum zorganizowali wycieczkę

W Republice Czeskiej luzowane są kolejne obostrzenia i powoli wraca życie społeczne. Korzystając z możliwości, członkowie Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej – MK PZKO Czeski Cieszyn Centrum zorganizowali wycieczkę. I choć koło to słynie z organizowanych z rozmachem podróży po całej Europie, to tym razem jego członkowie musieli zadowolić się pieszym spacerem do Koniakowa. (Nie mylić wsi położonej 5 km od Czeskiego Cieszyna z Koniakowem w Trójwsi w Polsce).

Mimo skromnej trasy wszyscy uczestnicy zorganizowanej w czwartkowe popołudnie 20 maja wycieczki wrócili zeń nader zadowoleni. Pogoda dopisała, mimo iż początkiem tygodnia aura nie wróżyła udanej wycieczki. Ciekawy był też cel wyprawy – kaplica na cmentarzu ewangelickim w Koniakowie, w której równe 115 lat temu doszło do tragedii. Podczas pogrzebu zerwała się burza, a uderzając w kaplicę piorun zabił 13 osób. Wielu, którzy przeżyli, zmagało się później do końca życia z różnymi dolegliwościami na skutek wypadku.

O tamtych wydarzeniach opowiadał Otto Jedzok, a także prowadząca wycieczkę członkini MK PZKO Czeski Cieszyn Centrum Janka Procner. Przyszedł także pastor czeskocieszyńskiego zboru ewangelickiego Na Niwach Marcin Piętak.

Droga zarówno do, jak i z Koniakowa upłynęła uczestnikom wycieczki na podziwianiu widoków, ale przede wszystkim na rozmowach. Było to bowiem ich pierwsze od wielu miesięcy osobiste, a nie za pośrednictwem Internetu czy telefonu, spotkanie.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: