Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Trzy wystawy planszowe o ważnych i ciekawych postaciach i instytucjach w jednym miejscu

W siedzibie Kongresu Polaków w Republice Czeskiej przy ulicy Grabińskiej obejrzeć można aż trzy wystawy planszowe o ważnych i ciekawych postaciach i instytucjach takich jak Paweł Oszelda, profesor Józef Buzek oraz o kształceniu nauczycieli polskich w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Śląskiej Ostrawie.

Pierwsza z wystaw: Paweł Oszelda, lekarz i działacz społeczno-narodowy z Nieborów przybliża tą wybitną i jakże ważną dla Śląska Cieszyńskiego postać. Paweł Oszelda z zawodu był lekarzem. Żył w latach 1823-1864. Urodził się w Nieborach. Ukończył szkołę ludową w Nieborach i gimnazjum ewangelickie w Cieszynie, po czym udał się na studia medyczne do Wiednia, gdzie w roku 1848 uzyskał dyplom doktora medycyny. Wrócił na Śląsk Cieszyński, gdzie rozpoczął zarówno pracę lekarza, jak i pracę społeczną nad uświadamianiem warstwy chłopskiej. Urządzał wiece chłopskie, formował gwardie narodowe, m.in. w Nieborach, Ligotce, Wędryni. W 1850 został aresztowany za działalność rewolucyjną i osadzony w więzieniu w Spielbergu k. Brna. W 1859 r. Brał udział w wojnie austriacko-francuskiej jako lekarz wojskowy. Po wojnie służył w garnizonie w Ödenburgu (obecnie Sopron) na Węgrzech.

Nazwisko Buzek zna chyba każdy mieszkaniec regionu Śląska Cieszyńskiego. Wystawa przybliża postać profesora Józefa Buzka - statystyka, ekonomisty i działacza społeczno-politycznego.

Trzecia z prezentowanych w siedzibie Kongresu Polaków w RC wystaw omawia kształcenie nauczycieli polskich w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Śląskiej Ostrawie.

Wszystkie trzy wystawy przygotował Marian Steffek z Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.

Wystawy oglądać można w dniach 21 września do 12 października 2023 r., od wtorku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-24 08:34:30
Hejo: Warto wspomnieć jeszcze o innym bardzo skromnym człowieku z zaolzia a bardzo zasłużonym dla polskiej kultury, zresztą wielekroć za to nagradzanym, mianowicie: Autora książek między innymi "Dorocznych zwyczajów i obrzędów Śląska Cieszyńskiego" - Pana Jana Szymika ! Był on ( niestety nie żyje już ponad 10- lat) zaolziańskim etnografem, nauczycielem, poetą, znawcą kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego, któremu poświęcił wiele swoich publikacji. Działał w sekcji ludoznawczej Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Kiedyś fragmenty jego książek były wiele razy na cytowane tu na OX
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: