Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie: Trzeciomajowy "Piknik Rodzinny" w Boconowicach

3 maja dla naszych rodaków na Zaolziu jest zwykłym dniem roboczym, dlatego też członkowie Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Boconowicach koło Jabłonkowa świętowali 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji już w sobotę 28 kwietnia. W ogrodzie tamtejszego Domu PZKO odbył się okolicznościowy "Piknik Rodzinny".

Jak powiedział OX.PL prezes koła, Marek Słowiaczek jest to pierwsza tego typu impreza z okazji Majowego Święta w Boconowicach. Organizatorom chodziło o to, by połączyć imprezę o charakterze patriotycznym ze wspólnym spędzeniem czasu. I z takim pomysłem wystąpił działający przy MK PZKO Klub Kibica, którego członkowie spotykają się na oglądaniu zawodów sportowych z udziałem polskich reprezentantów. Tym razem dopingowano „piknikowiczów”, którzy wystartowali w biegu na trzy kilometry i w spacerze po Boconowicach wytyczoną trasą. Prócz tego były gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, pokaz umiejętności miejscowych strażaków, a także spożywany wspólnie polski obiad.

Sympatycznym patriotycznym elementem było to, że każdy z uczestników otrzymał biało-czerwoną kokardę narodową, a Dariusz Branny, który jest jednocześnie członkiem Rady Kongresu Polaków w RCz, przypomniał w krótkim referacie genezę powstania Konstytucji, a także jej znaczenie w chwili obecnej, kiedy stała się symbolem niepogodzenia się Polaków z utratą niepodległości i ucieleśnieniem silnych tendencji do odrodzenia życia państwowego, narodowego i społecznego.

Impreza w Boconowicach, która może jako jedyna z odbywających się teraz na Zaolziu odwoływała się konkretnie do Święta 3 Maja, nie jest jedną, gdzie postawiony został silny akcent na więzi z Macierzą. Już w najbliższy wtorek 1 maja w Domu Polskim im. Żwirki i Wigury w Cierlicku na Kościelcu o godz. 15:00 odbędzie się „Piknik Patriotyczny” z okazji obchodzonego nazajutrz Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Flagi.

(ÿ) 

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-30 20:23:55
hanbes: Brawo! I co, można? Proszę spojrzeć na \"spis\" imprez w Cieszynie na 1 lub 3 maja... Z wyjątkiem Kina Bez Granic nie ma NIC!!! Gratulacje dla organizatorów z Zaolzia !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: