Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Teatr Cieszyński ma Małą Scenę

Teatr w Czeskim Cieszynie doczekał się małej sceny z prawdziwego zdarzenia. Profesjonalne oświetlenie sceniczne, świetna akustyka, ruchome segmenty podłogi, dzięki którym w przedstawieniu można wykorzystać większe możliwości przystosowania sceny do potrzeb reżysera - to wszystko udało się wygospodarować w pomieszczeniach dawnej kotłowni.

Jak stwierdził dyrektor Teatru Cieszyńskiego Petr Kracik rozwiązanie takie prosiło się już od lat – odkąd budynek przeszedł z ogrzewania węglem na gazowe i pomieszczenia dawnej kotłowni stały puste. I od lat już pomysł stworzenia Małej Sceny był, ale dopiero teraz udało się go zrealizować.

Małą Scenę otwarto oficjalnie i - na ile w obecnych warunkach się dało – uroczyście, w miniony poniedziałek (21.09). Scena Bajka wystawiła podczas tego otwarcia krótką, 3-minutową scenkę. A pierwszą sztuką zaprezentowaną na nowej scenie było czeskojęzyczne widowisko dla młodych widzów „Wielka bajka policyjna” Karla Čapka w reż. Víta Bruknera. Najbliższym spektaklem w języku polskim w Scenie Lalek „Bajka” będzie inscenizacja „Muzykantów z Bremy” (reż. Tomáš Kočko) 16 października, a 6 listopada lalkarze wystawią polską premierę „Hobbita” w reż. Pavla Gejguša.

W przyszłości z Małej Sceny korzystać będzie nie tylko scena lalkowa, ale też aktorzy dwóch pozostałych scen – polskiej i czeskiej. Będzie to świetne miejsce do wystawiania alternatywnych przedstawień dla mniejszej publiczności. Scena może też służyć organizacji koncertów czy spotkań literackich. Widownia pomieści do setki widzów. Koszt inwestycji, który wyniósł 67 mln koron pokrył Urząd Województwa Morawsko-Śląskiego.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-28 09:01:19
krzysztof.mm: w Czeskim Cieszynie teatr ma scenę polską i czeską, małą i dużą, premierę za premierą i prawdziwe teatralne życie w prawdziwie skromnych warunkach - a po naszej stronie piękny, wypasiony poniemiecki gmach bez aktorów, straszący miłościwie panującym od kilku dekad nieśmiertelnikiem, co nie wiadomo jakim sposobem przetrwał tyle lat żywiąc się idącymi w ciężkie miliony ratuszowymi dotacjami - ewenement na skalę regionu, zgłaszam niniejszym kandydaturę pana dyrektora Andrzeja Łyżbickiego do nagrody Pancernej Cieszynianki
2020-09-28 14:36:39
politykier: Można zauważyć, że krzy-sio+ od miesięcy, nawet lat, podejmuje w komentarzach na tym portalu ataki na Pana Andrzeja. Można z uzasadnieniem podejrzewać, że czyni podchody, aby ZAJĄĆ JEGO MIEJSCE... W końcu to krzy-sio+ jest KORYFEUSZEM lokalnego CHÓRU NIENAWISTNIKÓW, a na deskach cieszyńskiego teatru niewątpliwie znalazłby miejsce pod swój NIECNY PROCEDER!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: