Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Szekspir wciąż aktualny. Spektakl „Miarka za miarkę” obejrzeć można w Czeskim Cieszynie

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie na warsztat wzięła napisaną w 1603 roku sztukę Williama Shakespeare'a „Miarka za miarkę”. Spektakl wyreżyserował, a zarazem jedną z głównych ról zagrał Bogdan Kokotek - kierownik Sceny Polskiej.

Wyreżyserowane przez Kokotka przedstawienie ma niepowtarzalny klimat. Prosta scenografia sprawia, że widzowi łatwo jest zinterpretować sztukę w odniesieniu do znanych mu czasów, miejsc i sytuacji. A mowa w utworze jest o cnocie i występku, o korupcji władzy i o tym, jak każdy kiedyś zostanie wystawiony na pokusy władzy i jak łatwo ulec korupcji mając władzę.

Jak podkreśla sam reżyser spektaklu biorąc na warsztat sztukę Shakespeare'a niczego nie trzeba było w niej uwspółcześniać, niczego dodawać, a jedynie skracać. Mimo upływu lat od jej napisania sztuka jest wciąż bardzo aktualna, a interpretować można ją bardzo konkretnie, odnosząc do sytuacji politycznej tak samo podatnej na nadużycia władzy i korupcję wtedy, jak i obecnie, jak i bardzo szeroko, zauważając, że z władzą i pokusami jej nadużycia spotkać można się wszędzie, nie tylko na najwyższych politycznych świecznikach. Ni to komedia, ni to tragedia – zbyt tragiczna, by określić ją jako komedię, a zarazem zbyt obfitująca w sceny humorystyczne, by nazwać ją tragedią sztuka jest klasyfikowana jako komedia problemowa. Utwór jest jednym z najbardziej przewrotnych dzieł Szekspira.

Premiera odbyła się 11 marca. Kolejny raz spektakl będzie grany w dniach 21.03 oraz 4, 18, 23 i 26.04

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: