Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Słuchacze MUR-u w wakacje nadrabiają pandemiczne zaległości

Wykłady w ramach Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej organizowane były zawsze raz w miesiącu przez cały rok akademicki. W wakacje następowała przerwa. Jednak ponieważ z powodu pandemicznych obostrzeń w minionym roku akademickim większość spotkań się nie odbyła, bądź polegała wyłącznie na rozesłaniu nagranego wykładu przez Internet, słuchacze MUR-u postanowili spotykać się również w wakacje.

I tak tematem lipcowego wykładu była wszechstronnie uzdolniona artystycznie rodzina Bergerów. O swych przodkach mówił prof. Wiesław Cienciała - profesor sztuk muzycznych (kompozycja), absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (teoria muzyki 1987, kompozycja 1989), mający w swym dorobku trzy autorskie płyty CD oraz udział w kilkunastu płytach CD.

Sierpniowy wykład, jaki odbył się w ostatnią środę, 11.08 poświęcony był natomiast Konstytucji 3 Maja. Wygłosiła go Jana Raclavská - językoznawca, slawistka, polonistka, nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Ostrawskiego. I mimo że dokładnie w dniu 3 maja wykładu wysłuchać można było w Internecie (i nadal można), to sala konferencyjna przy klubie „Dziupla” zapełniła się głodnymi wiedzy historycznej słuchaczami.

Raclavská nim omówiła samą ustawę zasadniczą, objaśniła kontekst czasów poprzedzających jej uchwalenie. Mówiła o panujących wówczas w Rzeczypospolitej stosunkach politycznych i społecznych. Starała się też wykorzystać wątki lokalne, cieszyńskie, jak choćby wykład Karola Miarki, jaki wygłosił na temat Konstytucji.

Przypomniała też, że rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Rokiem Konstytucji 3 maja”.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: