Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Samuraj z Nieborów? W tamtejszym MK PZKO przypomniano tę postać

Nieborowskie Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego miało swoje ważne spotkanie upamiętniające 140. rocznicę urodzin Karola Pawlicy, który w 1920 roku brał udział w ewakuowaniu polskich dzieci z Syberii. Dzięki przekazanym dokumentom, zdjęciom i listom udało się odtworzyć niezwykłą historię jego życia. Wydarzenie odbyło się 5 kwietnia 2024 roku w Domu PZKO im. Pawła Oszeldy w Nieborach.

Spotkanie rozpoczęto od złożenia kwiatów na grobie Karola Pawlicy na cmentarzu ewangelickim w Nieborach. Następnie Wiślańska Sekcja Kendo Genryoku zaprezentowała pokaz kendo, wprowadzając widzów w atmosferę odległej Japonii. Pokaz sportu walki samurajów został zapowiedziany przez Romana Wirtha na co dzień znanego z Polskiej Księgarni w Czeskim Cieszynie, który tym razem odziany w kimono witał gości imprezy.

Podczas wydarzenia Sylwia Grudzień opowiedziała o życiu Karola Pawlicy, które zostało odkryte dzięki dokumentom przekazanym przez Jadwigę Halicką. Spotkanie uświetniła także obecność licznych gości, w tym konsul generalnej RP w Ostrawie, prezydent miasta Trzyńca, prezes ZG PZKO oraz innych ważnych osobistości.

Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że przydomek „Samuraj z Nieborów”, nadany Karolowi Pawlicy przez dziennikarza Tadeusza Kopoczka, przylgnie do niego na stałe jako symbol wytrwałości, honoru i współczucia. Karol Pawlica, działacz narodowy, agronom, ekonomista, dyplomata i członek lokalnego koła PZKO, zmarł w 1970 roku i został pochowany na cmentarzu w Nieborach.

indi

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: