Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Remont ulicy Dworcowej budzi kontrowersje

W ramach tego samego projektu, co remont ulicy Głębokiej w Cieszynie - „Śladami tramwaju cieszyńskiego – rozwój turystyki transgranicznej” („Po stopách těšínské tramvaje – rozvoj přeshraniční turistiky“) - rewitalizowana jest ulica Dworcowa w Czeskim Cieszynie. Projekt zakłada m.in. wycinkę drzew, co budzi sporo kontrowersji i niezadowolenia mieszkańców. Wycinka została już, mimo protestów, zgodnie z planem wykonana. Nowe drzewa mają zostać tam posadzone jesienią tego roku.

Nie trzeba jednak być specjalistą by wiedzieć, że posadzone w tym roku malutkie drzewka cień dadzą dopiero naszym wnukom… Burmistrz Czeskiego Cieszyna Gabriela Hřebáčková tłumaczyła, że projekt przygotowywany był od lat i powstał już w ubiegłej kadencji. I że opinie na temat wycinki drzew wyraził też Konserwator Zabytków w Ostrawie, gdzie ten projekt kilkakrotnie zmieniano. Tłumaczy, że projekt zakłada powstanie szerokiego chodnika dla pieszych i turystów, a kawiarenki mają zyskać możliwość postawienia tam w lecie swoich ogródków. Wielu mieszkańców jest jednak zdania, że i w kawiarnianym ogródku latem przyjemniej siedziałoby się w cieniu drzew.

Remont podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmujący odcinek ulicy Dworcowej od ul. Głównej po Čapkową już się rozpoczął. Prace na drugim odcinku - od ulicy Čapkowej po Strzelniczą zaplanowano na przełom sierpnia i września.

W ramach przebudowy ulicy Dworcowej zostanie usunięta druga droga asfaltowa wzdłuż domów, która była jednokierunkowa, a na całej szerokości tej dawnej drogi i chodnika powstanie strefa dla pieszych. Zieleń od strony domów mieszkalnych, z wyjątkiem dwóch drzew, zostanie zastąpiona nową zielenią – drzewami, krzewami, kwiatami, trawą. Stare drzewa wzdłuż korytarza kolejowego zostaną usunięte, w ich miejscu zasadzone zostaną nowe drzewa. Przesunięte zostanie także przejście dla pieszych do głównego budynku dworca kolejowego tak, że będzie ono prowadzić wprost do głównego wejścia. Naprzeciwko budynku dworca wybudowany zostanie nowy - bezbarierowy przystanek autobusowy. Wzdłuż głównej drogi, a także przy strefie dla pieszych, zainstalowane zostanie nowe oświetlenie. Pojawią się też nowe stojaki na rowery.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-16 15:00:00
Selma: Pani Gabriela jest równie "mądra" jak nasz Gabriela - czyli tak niezbyt. Szkoda gadać. Usunie się naprawdę piękne drzewa, posadzi sadzonki, które być może się nie przyjmą. Chodziłam tam po ulgę od naszej polskiej manii wycinania, ale widzę, że rak się rozprzestrzenił. Szkoda gadać.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: