Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie przestało pisać. Zaskakujące wyniki konkursu literackiego

Laureatami tegorocznego konkursu literackiego ''Zwrotu'', miesięcznika zaolziańskich Polaków, zostali twórcy nie tyle spoza Zaolzia, co nawet spoza Śląska Cieszyńskiego. Pierwsze miejsce zdobył Grzegorz Chwieduk z Kępic na Pomorzu za utwór ''Nie czytam nudnych książek''.

Nagrodzone wiersze i opowiadania przeczytali aktorzy Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego Bogdan Kokotek i Anna Paprzyca. Wiersze i opowiadania przeplatane były koncertem uczennicy Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie Magdaleny Wani.

W tym roku do konkursu nadesłało prace 22 autorów z Republiki Czeskiej, Polski, Słowacji i Niemiec. Oceniało je, będące, jak przyznała podczas ogłaszania wyników Halina Szczotka, bynajmniej niejednogłośne, jury w składzie Renata Putzlacher, Jacek Sikora i Halina Szczotka. - Prace prezentowały w tym roku bardzo wysoki poziom, jury nie miało łatwego zadania. Kłóciliśmy się nawet, które utwory wybrać - wspominała. - Ostatecznie doszliśmy do porozumienia i wyłoniliśmy zwycięzców – podsumowała. A są nimi:
W kategorii proza: 1. miejsce – Grzegorz Chwieduk (Sowa) za opowiadanie „Nie czytam nudnych książek”, 2. miejsce – Lechosław Cierniak (Rak), Wyróżnienie – Anna Kokot (Takashi) oraz Krystyna Blamek-Hyrkiel (Bernikla). W kategorii poezja: 2. miejsce ex aequo – Lechosław Cierniak (Pax) oraz Krzysztod Martwicki (Bęc) 3. miejsce – Andrzej Strokosz (Pasażer), Wyróżnienie – Magdalena Dryl (odtąddotąd). 

Jako że wszyscy laureaci są z bardzo daleka na wręczenie nagród i koncert zorganizowane w sali PZKO przy ul. Bożka w Czeskim Cieszynie dojechała tylko jedna z nagrodzonych - mająca najbliżej - Magdalena Dryl z Katowic. - Prezentowany tu dziś utwór powstał po śmierci mojego przyjaciela - wyznała portalowi ox.pl po odebraniu nagrody nauczycielka przedszkolna z trzydziestoletnim stażem. - Przez te trzydzieści lat tworzyłam głównie dla dzieci. A teraz próbuję trochę tworzyć dla dorosłych – powiedziała skromnie przyznając, że często nadsyła prace na różne konkursy. Tego typu nagrody są dla niej potwierdzeniem, że to co robi ma sens. - że nie piszę tylko sama dla siebie, ale że ktoś to rozumie, docenia. A ta nagroda szczególnie mnie cieszy, bo z urodzenia jestem cieszynianką, w Cieszynie kończyłam studia pedagogiczne, więc wyróżnienie w takim miejscu jest dla mnie szczególnie ważne.

Co ciekawe nie dość, że na konkurs napłynęło mało prac z Zaolzia, to żadna z nich nie została nagrodzona. – To świadczy, że na Zaolziu nie ma dziś prawdziwego środowiska literackiego, a przede wszystkim młodego narybku. Młodzi, którzy piszą, często wolą język czeski. Polskiego widocznie nie opanowali na tyle, by napisać w tym języku naprawdę dobry utwór, który mógłby konkurować z innymi – z ubolewaniem stwierdziła Szczotka.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: