Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Prelekcja przybliżająca sylwetkę prof. Jana Szczepańskiego

Tematem listopadowego spotkania Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej była niezwykła postać światowej sławy związana z naszym regionem – Profesor Jan Szczepański.

Zorganizowaną w środę 9 listopada w Czytelni i kawiarni literackiej AVION w Czeskim Cieszynie prelekcję zatytułowano: „Z Ustronia w świat. O życiu i dokonaniach Profesora Jana Szczepańskiego”. Zarówno pod względem pracy naukowej, jak i życia osobistego sylwetkę prof. Jana Szczepańskiego przedstawił Prof. PhDr. Karol Daniel Kadłubiec.

Prelegent omówił życie wybitnego polskiego naukowca urodzonego w Ustroniu w 1913 roku. Zapoznał słuchaczy ze stronami rodzinnymi, domem, pierwszymi szkołami, drogami do kariery uniwersyteckiej tego wybitnego socjologa. Mówił także o jego pracy zawodowej, która była bardzo ceniona w środowisku naukowym. Podkreślił też, że prof. Jan Szczepański był naukowcem tak wybitnym, że mógł pozwolić sobie na pisanie prostym, zrozumiałym językiem nie najeżonym nadmiarem fachowej terminologii. Dzięki temu każdy czytelnik, nie tylko wąskie grono specjalistów z danej dziedziny, z przyjemnością sięgnąć może po twórczość profesora Szczepańskiego. I to bynajmniej nie tylko po książeczkę niewielkich rozmiarów, ale jakże wielkiej wagi „Korzeniami wrosłem w Ziemię”. Podczas spotkania fragmenty tekstów Jana Szczepańskiego czytał aktor Karol Suszka.

Po samej prelekcji wywiązała się dyskusja. A chętnych do poszerzenia swej wiedzy tak w temacie samej postaci prof. Szczepańskiego, jak i ogólniejszej na temat kształtowania kulturowego oblicza cieszyńskiej ziemi prelegent – prof. Kadłubiec odesłał do tomu na rok 2021 „Górnośląskich Studiów Socjologicznych” wydanych przez Uniwersytet Śląski.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: