Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie pogrążone w smutku

Katastrofa w Smoleńsku głęboko dotknęła również Polaków mieszkających na Zaolziu. Informacje o stracie tak wielu czołowych przedstawicieli Polski, w tym pary prezydenckiej, przyjęli członkowie Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego z ogromnym smutkiem. Przed siedzibą Zarządu Głównego organizacji zapłonęły znicze, z okna powiewa polska flaga przyzdobiona żałobnym kirem. Już w poniedziałek została udostępniona w siedzibie księga kondolencyjna, do której można się wpisywać do piątku 16 kwietnia. Później zostanie przekazana Konsulatowi Generalnemu RP w Ostrawie.

Natychmiast po tragedii Jan Ryłko, prezes ZG PZKO przesłał na ręce Konsula Generalnego RP w Ostrawie Jerzego Kronholda, Ambasadora RP Jana Pastwy i do Kancelarii Prezydenta RP kondolencje .„Łączymy się w żałobie z całym narodem polskim. Proszę przyjąć głębokie i szczere wyrazy współczucia w związku z tragedią, która dotknęła wszystkich Polaków w kraju i za granicą” pisał.

Strata dla PZKO jest o tyle boleśniejsza, że w katastrofie zginął Maciej Płażyński, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, wielki przyjaciel organizacji. Niejednokrotnie odwiedzał miejscowe koła PZKO rozsiane po całym Zaolziu. Był gościem  XXI Zjazdu PZKO w zeszłym roku. Ostatnio pojawił się na uroczystym otwarciu wyremontowanego Domu PZKO w Nawsiu. Prezes ZG PZKO Jan Ryłko w kondolencjach zasłanych do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podkreślił, że odejście Macieja Płażyńskiego to niepowetowana strata, z którą trudno będzie się pogodzić.

W wtorek 13 kwietnia o godz. 17 odbędzie się spotkanie żałobne w Czeskim Cieszynie na Konteszyńcu. Jego uczestnicy spotkają się przy tablicy pamiątkowej Ofiar Katyńskich. Godzinę później rozpocznie się w kościele parafialnym w Jabłonkowie nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy lotniczej. Zaśpiewa na nim chór męski MK PZKO w Jabłonkowie „Gorol” oraz kapela MK PZKO w Jabłonkowie „Nowina”.

Msza żałobna odbędzie się również w piątek (16 kwietnia 2010) w kościele ewangelickim Na Niwach przy ul. Dukielskiej (Dukelská) w Czeskim Cieszynie – Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału, bez względu na narodowość czy wyznanie - zaprasza Józef Szymeczek przewodniczący Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.
 

źródło: inf. pras/ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: