Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Podczas wykładu MUR-u przybliżono postać Jerzego Cienciały

Jerzy Cieńciała był jednym z największych działaczy narodowych na Śląsku Cieszyńskim w XIX wieku. To jego postać podczas wrześniowego wykładu Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC omówił prof. Karol Daniel Kadłubiec.

Sala Centrum Polskiego przy ul. Strzelniczej 14 września zapełniła się po brzegi zainteresowanymi tematem słuchaczami z obu brzegów Olzy. Prof. Karol Daniel Kadłubiec - znany w regionie językoznawca i etnolog, autor wielu prac dotyczących Śląska Cieszyńskiego swój wykład zatytułował dość intrygująco: „„Król Polski”, który tańczył z cesarzową Sisi.”. Podczas wykładu opisał postać Jerzego Cienciały – rolnika, wójta Mistrzowic, posła na sejm krajowy w Opawie i posła do parlamentu wiedeńskiego, działacza niemal we wszystkich polskich organizacjach w ówczesnym Księstwie Cieszyńskim. Prelegent podkreślił, że Jerzy Cienciała swoją działalnością przyczynił się wydatnie do podniesienia poziomu oświaty rolniczej, a także życia narodowego Polaków, których praw bronił jako poseł w Opawie i Wiedniu. I dlatego właśnie był nazywany „Królem Polskim”.

Prelegent wyjaśnił także intrygujący tytuł wykładu. Otóż z pamiętnika Ewy Hławiczki, córki Jerzego Cienciały dowiadujemy się, że ojciec na pierwszym balu, jaki odbył się po wyborach do wiedeńskiej Rady Państwa w 1873 roku, zatańczył z cesarzową Sisi.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: