Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Piknik rodzinny z okazji Święta Narodowego 3 Maja

Nie 3, bo w Republice Czeskiej to zwykły dzień roboczy, ale w najbliższą tej historycznej dla Polaków daty niedzielę, 5 maja, niemal setka mieszkańców Boconowic, a także liczni przyjaciele tamtejszego koła Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej z bliższej i dalszej okolicy spotkali się na drugiej już edycji „Pikniku Rodzinnego” z okazji Święta Narodowego 3 Maja.

 

Mimo niesprzyjającej pogody, która bardziej zachęcała do siedzenia przy kominku i ciepłym ekranie telewizora, niż do wyjścia z domu, boconowicanie jednak postanowili świętować wspólnie, pod dachem tamtejszego Domu PZKO, na którym powiewała biało-czerwona flaga oraz flaga działającego przy PZKO Klubu Kibica.

 

Uczestnicy wysłuchali okolicznościowego wykładu historycznego o znaczeniu uchwalonej w 1791 roku Konstytucji dla podtrzymania polskości, mogli zapoznać się z faksymile rękopisu i pierwszego drukowanego jej wydania. Można było wziąć udział w biegu i spacerze po Boconowicach, pokazie ratownictwa w wykonaniu strażaków, a także zakosztować specjałów polskiej kuchni, które nie pojawiają się zbyt często na zaolziańskich stołach. A dzięki dofinansowaniu z Funduszu Rozwoju Zaolzia, Konsulatu oraz Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" poczęstunek był darmowy. Dla dzieci przygotowano gry, zabawy i konkursy zręcznościowe.(ÿ)

 

źródło: ox.pl
dodał: ÿ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: