Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie: Odsłonięcie tablicy orłowskiego gimnazjum

Przed tygodniem w miejscu, gdzie stał budynek Polskiego Gimnazjum Realnego im. Juliusza Słowackiego w Orłowej-Obrokach, obok pomnika poświęconego tej placówce, odsłonięto dwujęzyczną tablicę informacyjną. Uroczystości związane były ze 110 rocznicą powstania szkoły, której tradycje kontynuuje obecnie polskie gimnazjum (odpowiednik polskiego liceum) w Czeskim Cieszynie.

Szkoła powstała w 1909 roku, a definitywnie przestała istnieć w 1962, kiedy ówczesną szkołę średnią przeniesiono do pobliskiej dzielnicy Łazy. Sam budynek został z powodu „szkód górniczych” rozebrany w drugiej połowie lat 80. Ciekawostką jest to, że w szkole na Obrokach znajdował się początkowo księgozbiór Józefa Ignacego Kraszewskiego, podarowany przez jego syna. Po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 r. biblioteka pisarza została przewieziona do Cieszyna i znajduje się obecnie w Książnicy Cieszyńskiej.

W obchodach jubileuszowych, poza absolwentami, wzięła też udział m.in. Konsul Generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz i zastępca hetmana województwa morawsko-śląskiego ds. szkolnictwa Stanisław Folwarczny oraz burmistrz Orłowej Miroslav Chlubna.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: ÿ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: