Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. MUR rozpoczął już rok akademicki

Choć dla studentów rok akademicki rozpoczyna się dopiero w październiku, to słuchacze Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej, odpowiednika naszych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, pierwszego wykładu mogli wysłuchać już 5 września. Historyk dr Grzegorz Gąsior mówił o czechosłowackiej polityce narodowościowej wobec pracowników kolei na Śląsku Cieszyńskim w latach 1920-1938.

Z badań, jakie przeprowadził historyk wertując sterty archiwalnych dokumentów wynika, że choć administracja kolejowa tłumaczyła, że przeniesienia pracowników kolei w głąb Czechosłowacji miały charakter służbowy, i że nie była tutaj ważna kwestia narodowości, to jednak z wewnętrznych dokumentów, które nie były przeznaczone dla opinii publicznej, wprost wynikało, że chodziło o kwestie narodowościowe.

Wykład, jak co miesiąc, odbył się w auli Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie. Gospodarz MUR-u Ewa Sikora już zaprosiła na kolejny wykład. 3.10. na temat: „Wokół Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego” mówił będzie pracownik Książnicy Cieszyńskiej Wojciech Święs.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: