Zaolzie: Majowy ''Piknik Patriotyczny'' na Kościelcu

W przededniu Święta Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą już po raz drugi odbył się w Domu Polskim Żwirki i Wigury na Kościelcu ''Piknik Patriotyczny''. Tym razem organizatorzy z Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego położyli akcent na stulecie Odzyskania Niepodległości oraz stulecie powstania polskiego lotnictwa wojskowego.

Zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, poseł Piotr Pyzik, przybliżył zebranym postać Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego wkład w odrodzenie państwowości polskiej, ale przede wszystkim naświetlił sukcesy i osiągnięcia II Rzeczypospolitej, której – jak to ujął – zabrakło kilku lat by stać się silnym państwem. Z kolei Grzegorz Kasztura, autor książki „Z historii polskiego lotnictwa na Śląsku Cieszyńskim w latach 1912-1939” opowiedział o „rycerzach biało-czerwonej szachownicy”, z uwzględnieniem wątków regionalnych. Przypomniał chociażby postać sierżanta Jerzego Szerudy, urodzonego w Wędryni (na terenach obecnego Zaolzia), który był pierwszym poległym w walkach lotnikiem polskim. Zginął na początku 1919 roku podczas konfliktu polsko-ukraińskiego w okolicach Przemyśla. 

Pod koniec części oficjalnej – w ramach której wystąpiły jeszcze dzieci z polskiej szkoły podstawowej w Cierlicku z programem artystycznym – wręczono przyznane po raz pierwszy przez Miejscowe Koło PZKO statuetki „Synów Ikara”. W ten sposób gospodarze Domu Polskiego postanowili uhonorować instytucje i osoby prywatne, które od lat wspomagają ich działania i  opiekują się Żwirkowiskiem – położonym nieopodal miejscem, gdzie w 1932 r. zginęli por. Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura.

Statuetki otrzymała Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury z Cierlicka oraz (nieobecny z powodu choroby) płk Władysław Blicharski, założyciel XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy i jeden z budowniczych Domu Polskiego na Kościelcu.

Dalszym punktem programu było wspólne piknikowanie przy przyjacielskich rozmowach, kuflu piwa, ale przede wszystkim przy ugotowanej specjalnie na tę okazję grochówce. Na dzieci czekał już nadmuchiwany zamek-zjeżdżalnia oraz gry i zabawy przygotowane przez cierlickich harcerzy. 

Choć impreza nie należała do największych, to poza wspomnianym już posłem Pyzikiem wzięli w niej udział m.in. prezes PZKO Helena Legowicz oraz konsul generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski. Konsulat zresztą, wraz z Funduszem Rozwoju Zaolzia, udzielił finansowego wsparcia w zorganizowaniu „Pikniku Patriotycznego”, za co prezes Miejscowego Koła PZKO Tadeusz Smugała serdecznie obu donatorom podziękował. 

(ÿ) 

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją