Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. „Koncert Świąteczny”

Tradycyjnie już, jak co roku, w sobotę 14 grudnia, w trzynieckim Domu Kultury Trisia zorganizowano „Koncert Świąteczny” będący prezentacją zaolziańskich zespołów folklorystycznych i kapel ludowych.

 Podczas trzygodzinnego programu popisy taneczne i muzyczne zaolziańskich wykonawców przeplatały się z inscenizacjami o tematyce bożonarodzeniowej. Wystąpiło siedem zespołów - ponad trzystu wykonawców. Zespół Folklorystyczny Bystrzca i Łączka odegrały scenkę chodzenia „połaźników”. Zespół Oldrzychowice przedstawił wigilię Bożego Narodzenia na góralską nutę. Program pierwszej części koncertu kolędami przeplatały kapela Rozmarynek, a drugiej Lipka (obie z Jabłonkowa). Kolejne zespoły prezentowały wiązanki różnych tańców – nie tylko folklor Śląska Cieszyńskiego (Błędowice), ale też wałaski (Małe Oldrzychowice), słowacki z Terchovej (Zaolzi), zachodniokrakowski (Suszanie), żywiecki (Olza), polkę czy krakowiaka (Rytmika). Suszanie zaprezentowali tańce rosyjskie, rumuńskie i hinduskie. Zaolzioczek natomiast zainscenizował gry i zabawy dziecięce z regionu Kysuc.

Wszystko to spajał niezawodny konferansjer i gawędziarz Tadeusz Filipczyk. Mówił o symbolice wigilijnego stołu, o Ojczyźnie i Ojcowiźnie, o tym, że przy wigilijnym stole kształtowały się nasze charaktery i o tym, że jego babcia zawsze powtarzała, że gdy ktoś w życiu zbłądzi to gdy przypomni sobie z kim zasiadał przy wigilijnym stole to to wspomnienie od razu naprowadzi go na właściwą drogę.

Była to już XIX edycja imprezy. Głównym organizatorem jest reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Olza przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej, a kierownikiem artystyczny całego przedsięwzięcia Roman Kulhanek z Olzy.

(beti)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: