Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Jubileusz 20-lecia Chórku

„Chórek” to zespół wokalny działający przy Miejscowym Kole w Suchej Górnej Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego. Istnieje już 20 lat. Z tej okazji zorganizowano huczny jubileusz.

W sobotę 13 maja w Domu Robotniczym w Suchej Górnej program artystyczny przedstawił nie tylko zespół – jubilat, ale także inni wykonawcy z Suchej oraz zaproszeni goście.

„Chórek” powstał w 2003 roku przed obchodami 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Suszanie”. I mimo iż powstał na potrzebę chwili, jego członkowie postanowili śpiewać dalej. Założony przez Barbarę i Marian Weiserów „Chórek” obecnie liczy 15 osób. Jest zespołem wielopokoleniowym, a jego członkowie mają 13-58 lat. - Łączy ich miłość do śpiewu, muzyki ludowej i folkloru – wyjaśniła podczas sobotniej uroczystości Grażyna Siwek – konferansjerka wydarzenia.

„Chórek” przedstawił utwory ludowe opracowane na podstawie zbiorów udostępnionych przez Małgorzatę Kiereś oraz piosenki górnicze ze zbiorów etnografa prof. Daniela Kadłubca. Jednak pieśni cieszyńskie wykonywał w nietypowych aranżacjach, bo z akompaniamentem kapeli cymbałowej „Šmykňa” Jiřego Macháča prezentującej folklor słowacki. Przy utworach górniczych natomiast „Chórkowi” akompaniowała „Mix orchestra” - orkiestra dęta Adama Bobera z Lubomi.

Oporócz „Chórku” - jubilata na jego urodzinowej imprezie wystąpił „Chóreczek” składający się z dzieci członków dorosłego zespołu, przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej tworzące „Zespolik” prowadzony przez tancerki ZPiT „Suszanie” Karolinę Żyłę i Beatę Vaněk oraz Zespół Folklorystyczny „Šmykňa”. Zespół „Suszyniocy” prowadzony przez Dorotę Śmiłowską i Michała Weisera przedstawił natomiast przezabawny program kabaretowy w formie tanecznej.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: