Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Jak karnawał, to karnawał. Balują też uczniowie w szkołach

Karnawał to czas, w którym organizowane jest wiele balów. Tradycją są m.in. tzw baliki szkolne. Organizowane są bodaj w każdej polskiej szkole podstawowej na Zaolziu. Ostatnio balowali m.in. uczniowie Polskiej Szkoły Podstawowej im. Gustawa Przeczka w Trzyńcu.

W środę, 31 stycznia przed południem, zamiast lekcji, imprezę balową w sali gimnastycznej zorganizowali uczniowie tzw. drugiego stopnia, a więc starszych klas. Popołudniu natomiast w ramach zajęć świetlicowych balik mieli uczniowie pierwszego stopnia, czyli klas młodszych.

Balik wpisując się w karnawałową tradycję był jednocześnie zakończeniem pierwszego półrocza. Uczniowie w Republice Czeskiej otrzymują świadectwa półroczne. Nie inaczej jest więc w przypadku uczniów ze szkół z polskim językiem nauczania funkcjonujących w czeskim systemie oświaty. Tak więc w wielu polskich szkołach na tzw. Zaolziu właśnie 31 stycznia, kiedy kończyło się pierwsze półrocze nauki w szkołach, wpierw wręczano w klasach świadectwa półroczne, a następnie bawiono się na balikach. Tak było nie tylko w Trzyńcu, ale także w wielu innych zaolziańskich miejscowościach.

Wszędzie zabawa — jak na bal przystało — rozpoczynała się od poloneza. Następnie zaś dzieci i nauczyciele wspólnie bawili się na parkietach szkolnych sal gimnastycznych.

indi

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: