Zaolzie: ''Gimnaści'' z Wędryni laureatem konkursu ''Tacy jesteśmy''
– To było dla nas zaskoczenie, że otrzymaliśmy obydwie nagrody – mówi zaraz po wręczeniu Bohdan Ondraszek, kierownik grupy. Obydwie, bowiem poza przyznawanym przez kapitułę wyróżnieniem, akrobaci otrzymali również nagrodę publiczności, która doceniła ich pracę i wysiłek, szczególnie w tym jubileuszowym dla wędryniaków roku, kiedy obchodzili przed niecałym miesiącem 110 rocznicę powstania zespołu.
– Mieliśmy bardzo trudny rok, bardzo dużo występów. Ten dzisiejszy to był nasz osiemnasty, a właściwie dziewiętnasty – wylicza szef „Gimnastów”. – Byliśmy też w Polsce, m.in. na Festiwalu Zaolziańskim w Chorzowie i na Igrzyskach Polonijnych. A w zeszłym roku dostaliśmy zaproszenie do Wrocławia, do programu „Mam talent”, ale skończyło się na tym, że spec od bezpieczeństwa powiedział: nie. A dlaczego? – Bo zobaczył wideo... – śmieje się Ondraszek. I rzeczywiście widok małych dzieci (najmłodsza gimnastyczka ma siedem lat) wdrapujących się po plecach swoich dziadków i ojców na sam szczyt ludzkiej piramidy może mrozić krew w żyłach.
Występ na gali „Tacy jesteśmy” był ostatnim w tym roku i plany na następny sezon anno domini 2016 nie są jeszcze znane. – Zależy kto zadzwoni, kto ma interes mieć zespół gimnastyczny na imprezie. – A Ondraszek jest jak najbardziej otwarty na zaproszenia od strony organizatorów festiwali i festynów z polskiej części Śląska Cieszyńskiego.
Natomiast pięknym gestem „Gimnastów”, który spotkał się z owacjami i wywołał wzruszenie przybyłej do teatru widowni było przekazanie „nagrody publiczności”, 15 tys. koron (ponad 2300 zł) Renacie Czader, która zdobyła drugie miejsce za działalność charytatywną na rzecz dzieci upośledzonych w ramach założonego przez siebie stowarzyszenia „Nigdy nie jesteś sam”.
Trzecie miejsce kapituła przyznała Piotrowi Molinowi i jego synom, „za twórcze rozwijanie talentów członków rodziny w muzyce, śpiewie, recytacji, sporcie”. Ponadto wśród nominowanych, którzy prezentowali się podczas sobotniej gali był Marian Adámek, kapitan zespołu trzynieckich „Stalowników” (HC Oceláři Třinec), Renata Bilan, dziennikarka audycji polskich Telewizji Czeskiej w Ostrawie, Beata Brzóska, dyrygentka kilku chórów zaolziańskich, duet gitarowy Gabriel Kopeć i Piotr Cienciała (czyli grupa KaC), śpiewający piosenki na pograniczu liryki i kabaretu z odniesieniem do aktualnych spraw Zaolzia, Adam Kubiczek, laureat tegorocznego konkursu literackiego dla młodzieży polonijnej „Być Polakiem”, Filip Macura, autor muzyki do tekstu wiersza Henryka Jasiczka „Twoja ojczyzna” oraz Noemi Bocek i Przemek Orszulik, wykonawcy tego utworu podczas tegorocznego Festiwalu PZKO w Karwinie. Listę postaci, które w tym roku wyraźnie zwróciły na siebie uwagę w zaolziańskiej społeczności zamykali bracia Karol i Józef Mrózkowie, autorzy książki „W cieniu Żywocic”, która opowiada o tragicznych losach polskiej rodziny z Zaolzia w czasie okupacji niemieckiej.
(ÿ)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.