Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Genialny spektakl teatru amatorskiego. Można zaprosić go na gościnne występy

"Feryje" to napisany gwarą przez Jarmilę Chlebkową dla teatru amatorskiego działającego przy Miejscowym Kole w Śmiłowicach Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej spektakl. Pomysłodawczynią historii i reżyserką jest Ewa Bársony.

Premierę spektaklu "Feryje" obejrzeć można było w minioną sobotę, 3 czerwca w Śmiłowicach. Amatorski zespół teatralny nowe premiery przygotowuje co roku, jednak po raz pierwszy wystawił sztukę, w której odegranie zaangażowane zostały także dzieci. Tak więc na scenie zaprezentowali się aktorzy amatorzy w bardzo zróżnicowanym wieku – od przedszkolaków po emerytów.

Spektakl napisany jest przez zaolziańskich Polaków dla zaolziańskiej publiczności. W gwarze, jaką na scenie posługują się bohaterowie sztuki, znajdziemy sporo czechizmów, kilka kwestii wypowiedzianych przez rodzinę z Pragi jest całkowicie po czesku. Jednak, jako że Śląsk Cieszyński to przecież historycznie i kulturowo jeden, spójny region, myślę, że i mieszkańcy polskiej jego części nie powinni mieć problemu z odbiorem sztuki. Zwłaszcza, że temat i jej przesłanie jest bardzo uniwersalny.

Po premierze, jaka miała miejsce w sobotę 3 czerwca w Śmiłowicach teatr będzie występował gościnnie tam, gdzie zostanie zaproszony. A więc głównie w Domach PZKO innych Miejscowych Kół PZKO w różnych zaolziańskich miejscowościach. Można też zaprosić śmiłowickich aktorów na występ po polskiej stronie. Warto, bo sztuka jest i zabawna, i ciekawa, i skłaniająca do refleksji nad współczesnym światem. I „na miejscu” zwłaszcza przed zbliżającymi się wakacjami. Opowiada bowiem o tym, jak na początku nie umiejące zaadoptować się do życia na wsi dzieci ze stolicy po miesiącu tak polubiły życie u dziadków, że na kolejny miesiąc wakacji chciały zostać na wsi. Kontakt do Zespołu teatralnego MK PZKO Śmiłowice znajdziemy tutaj

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: