Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Dzieci i młodzież chętnie śpiewają ludowe piosenki

W Czeskim Cieszynie odbyła się 26 już edycja Przeglądu Cieszyńskiej Pieśni Ludowej. - Ideą organizowania tego przeglądu jest to, by nasz folklor nie zaginął. Żeby nasza młodzież go pielęgnowała, dalej rozwijała i pokazywała – wyjaśnia organizator imprezy Leszek Kalina z Polskiego Towarzystwa Artystycznego „Ars Musica”.

11 maja w czeskocieszyńskim ośrodku kultury „Strzelnica” jury w składzie: muzykolog Magdalena Szyndler, prof. Daniel Kadłubiec i prof. Alojzy Kopoczek wysłuchało w sumie 101 wykonawców. Startowali według kategorii wiekowych oraz z podziałam na solistów, duety oraz zespoły.

Dzieci i młodzież, która startowała w Przeglądzie to uczniowie polskich szkół podstawowych w Czeskim Cieszynie, Gnojniku, Jabłonkowie, Stonawie, Suchej Górnej, Trzyńcu, Wędryni oraz Polskiego Gimnazjum w Czeskim Cieszynie, a także Podstawowej Szkoły Artystycznej w Jabłonkowie. Konferansjerką były uczennica Polskiego Gimnazjum w Czeskim Cieszynie a zarazem członkini kapeli ludowej „Zorómbek” Gabriela Smílkowa.

Wyniki znajdziemy na stronie organizatora Przeglądu, Stowarzyszenia Ars Musica. http://www.arsmusica.cz/polish/pcp-wm-pcpl.htm Jak podkreślają jednak organizatorzy i jurorzy, choć przegląd ma formę konkursu i oczywiście oceny występujących zależą od poziomu muzycznego, to tak naprawdę chodzi przede wszystkim o to, by młode pokolenia znały i śpiewały piosenki swych przodków.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: