Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. 150-lecie polskiej szkoły w Sibicy

Dom Polski Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie-Sibicy to budynek z długą historią. 150 lat temu otwarto tam polską szkołę ludową. Z okazji okrągłego jubileuszu działacze MK PZKO Czeski Cieszyn Sibica przypomnieli historię polskiego szkolnictwa w Sibicy, zaaranżowali dwie wystawy tematyczne, a w holu budynku umieścili pamiątkową tablicę.

Irena Kołek – prezes MK PZKO Sibica opowiedziała zebranym, że budynek został wzniesiony przed stu pięćdziesięciu laty, w roku 1873, dzięki składkom miejscowej polskiej ludności. Służył pierwotnie jako szkoła podstawowa. W okresie międzywojennym mieścił się w nim czeski urząd gminny, a podczas II wojny światowej posterunek policji niemieckiej. W roku 1948 ponownie urządzono tutaj polską szkołę. Dzieci uczyły się w niej ponad pół wieku. W 2003 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. Polnej. Wówczas MK PZKO Sibica, korzystając z okazji, przeprowadziło się z wynajmowanego lokalu do tego właśnie budynku. W roku 2008, dzięki przychylności miejscowych władz, koło zostało jego właścicielem.

Tablicę pamiątkową uroczyście odsłonili Stanisław Folwarczny – wicehetman województwa morawsko-śląskiego, Marek Grycz – dyrektor PSP Czeski Cieszyn oraz Dagmar Ručka – kierowniczka filii. — Historia szkoły w Sibicy jest bardzo bogata. A wierze, że i przyszłość jest przed nami — stwierdził Marek Grycz podając aktualne statystyki: w filii w Sibicy obecnie uczy się 45 uczniów, a w tamtejszym przedszkolu jest aktualnie 25 dzieci.

Uroczystościom towarzyszyły dwie wystawy tematyczne. Wystawę pn. „150 lat polskiego szkolnictwa w Sibicy”, przygotowali Marian Stefek z Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków oraz Stanisław Kołek – kronikarz MK PZKO Sibica. W małej sali można było obejrzeć starą klasę, w której kiedyś uczyły się dzieci oraz kroniki szkoły i PZKO.

Tegoroczne obchody jubileuszu szkoły towarzyszyły tradycyjnie organizowanej przez działaczy MK PZKO Czeski Cieszyn Sibica jesienią imprezie „Kobzol szoł”, o której pisaliśmy

Natomiast uroczysty jubileusz zorganizowano na poprzednią, półokrągłą rocznicę 145-lecia otwarcia szkoły, o którym pisaliśmy, a przygotowaną wówczas inscenizację do dzisiaj obejrzeć można w sieci:

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: