Zaolzie. 150-lecie polskiej szkoły w Sibicy
Irena Kołek – prezes MK PZKO Sibica opowiedziała zebranym, że budynek został wzniesiony przed stu pięćdziesięciu laty, w roku 1873, dzięki składkom miejscowej polskiej ludności. Służył pierwotnie jako szkoła podstawowa. W okresie międzywojennym mieścił się w nim czeski urząd gminny, a podczas II wojny światowej posterunek policji niemieckiej. W roku 1948 ponownie urządzono tutaj polską szkołę. Dzieci uczyły się w niej ponad pół wieku. W 2003 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. Polnej. Wówczas MK PZKO Sibica, korzystając z okazji, przeprowadziło się z wynajmowanego lokalu do tego właśnie budynku. W roku 2008, dzięki przychylności miejscowych władz, koło zostało jego właścicielem.
Tablicę pamiątkową uroczyście odsłonili Stanisław Folwarczny – wicehetman województwa morawsko-śląskiego, Marek Grycz – dyrektor PSP Czeski Cieszyn oraz Dagmar Ručka – kierowniczka filii. — Historia szkoły w Sibicy jest bardzo bogata. A wierze, że i przyszłość jest przed nami — stwierdził Marek Grycz podając aktualne statystyki: w filii w Sibicy obecnie uczy się 45 uczniów, a w tamtejszym przedszkolu jest aktualnie 25 dzieci.
Uroczystościom towarzyszyły dwie wystawy tematyczne. Wystawę pn. „150 lat polskiego szkolnictwa w Sibicy”, przygotowali Marian Stefek z Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków oraz Stanisław Kołek – kronikarz MK PZKO Sibica. W małej sali można było obejrzeć starą klasę, w której kiedyś uczyły się dzieci oraz kroniki szkoły i PZKO.
Tegoroczne obchody jubileuszu szkoły towarzyszyły tradycyjnie organizowanej przez działaczy MK PZKO Czeski Cieszyn Sibica jesienią imprezie „Kobzol szoł”, o której pisaliśmy.
Natomiast uroczysty jubileusz zorganizowano na poprzednią, półokrągłą rocznicę 145-lecia otwarcia szkoły, o którym pisaliśmy, a przygotowaną wówczas inscenizację do dzisiaj obejrzeć można w sieci:
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.