Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolziacy wędrowali szlakiem zamków nad Piotrówką

Polskie Towarzystwo Turystyczno Spoortowe „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej organizuje dla swych członków i sympatyków wiele wycieczek bliższych i dalszych. Niemal co wtorek na szlaki w najbliższej okolicy wyruszają emeryci. I tak w ostatni wtorek 12 marca zawędrowali z Piotrowic do Zebrzydowic.

 Wycieczkę dla swych kolegów i koleżanek z PTTS przygotował i poprowadził Józef Piec. Mieszka w Karwinie, ale w Zebrzydowicach mieszkała siostra jego matki, spędził tam więc sporo czasu dzieciństwa. - Ja jestem rocznik czterdziesty ósmy. Przygotowując wycieczkę z materiałów dowiedziałem się, że pałac został odbudowany w 1958 roku, a ja pamiętam go właśnie jako porośnięte brzózkami ruiny - wspominał na dziedzińcu zabrzydowickiego pałacu.

Na spotkanie turystom zza Olzy wyszedł pracownik Gminnego Ośrodka Kultury Przemysław Lose, który „poczęstował” wycieczkowiczów nie tylko garścią informacji o ciekawostkach w okolicy, ale także materiałami informacyjnymi jak mapy i foldery. - Bardzo się przydadzą. Przyznam, że tu nigdy nie byłam. A lubię poznawać nowe okolice. W Polsce mam znajomych, no i jeżdżę tu na wycieczki. Kiedyś nie mieliśmy możliwości do tej Polski jeździć. A teraz, kiedy można, staram się jak najbardziej poznać Polskę. Kiedyś marzyłam o Mazurach, Zakopanym, i to już zwiedziłam. A teraz poznaję Beskidy po polskiej stronie i tą najbliższą okolicę - mówi emerytka z Trzyńca.

 Do Zebrzydowic Zaolziacy dotarli podążając wzdłuż Piotrówki. Swą 9-kilometrową wycieczkę rozpoczęli w Piotrowicach koło Karwiny, by po obejrzeniu tamtejszego pałacu oraz zabytkowego drewnianego kościoła w Marklowicach Dolnych ścieżką rowerową już po polskiej stronie zawędrować aż pod zebrzydowicki pałac. Był to pierwszy etap wędrówki szlakiem zamków nad Piotrówką. Drugą część, do Kończyc Wielkich i Małych planują zrealizować w przyszłym roku.

 Ale następna wycieczka już w najbliższy wtorek, 19 marca. Tym razem nieco nietypowa, bo będzie połączona z turniejem gry w kręgle. Od godz. 14.00 do 16.00 w restauracji „U Maryny” w Boconowicach rozegrany zostanie drużynowy i indywidualny turniej. Można przyjechać wprost do Boconowic na godzinę 14. 00 lub przyjść tam jedną z dwóch tras turystycznych. Na obie wyjście jest z Mostów koło Jabłonkowa. O godz. 9:00 na trasę Mosty – Skałka – Wielka Łąka – Boconowice, o 10:00 zaś Mosty – Boconowice ścieżką rowerową. A wycieczki wtorkowe otwarte są dla wszystkich, także spoza szeregów PTTS.

 

(indi)

 

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: