Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zanim wezwiesz straż...

Osy i szerszenie bywają groźne, często swoje gniazda budują w zabudowaniach gospodarstw domowych. Kiedy można wezwać straż do ich usunięcia? Wyjaśniamy.

 Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne niejednokrotnie wzywane były do nieuzasadnionych interwencji związanych z usuwaniem gniazd i rojów owadów błonkoskrzydłych.  Jak wyjaśniają ratownicy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi straż pożarna udziela natychmiastowej pomocy, jednakże w innych przypadkach właściwymi do likwidacji gniazd owadów błonkoskrzydłych są firmy dezynsekcyjne. Wykaz  firm znajduje się na stronie komendy (zawiera nazwy Firm, które swoją obecność na rynku zgłosiły  - LINK)   W razie potrzeby niezbędnych informacji udzieli strażak pełniący służbę w Powiatowym Stanowisku Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Ustroniu.

Strażacy przypominają również, że zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu. - Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia jeśli takowe zagrożenie nie występuje.  Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z procedurą działań opisaną w "Zasadach...": zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu, i nakazanie zgodnie z Prawem budowlanym, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy  - wyjasniają mundurowi.

Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu i terenu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów.

(red/PSP Cieszyn)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-08-18 11:42:47
Edi: No cóż,kij ma dwa końce,i w grudniu podziękuję strażakom za ich kalendarz,i powiem,że nie ma zagrożenia życia.
2017-08-18 15:55:57
jojestelagalicyjok: Panowie z PSP; to tak jakbym sobie te szerszenie wyhodował w domu, i wezwał Was do usunięci gniazda, ale już na działce poza strzechą...są Wasze, nic głupszego nie mogliście wymyślić. Ale kotka, pieska ptaszka z drzewa jedziecie zdejmować, gdy sam boi się zejść. No tutaj występuje zagrożenie życia....hipokryzja XXI wieku
2017-08-18 16:16:50
STEVEabc: Przecież to jest tak proste rozumowanie ze strony SP jak konstrukcja cepa. Chodzi o to, by zarabiały zewnętrzne firmy, bo strażacy muszą to robić za friko.
2017-08-18 17:33:57
wojtus2607: Jeśli chodzi o strażaków osp to pewnie sobie myślą \"a wsadz sobie chłopie w d...e tą dziesiątkę za ten kalendarz \"
2017-08-18 17:44:19
bronek91: Też cosik za akcje mają płacone;) A tym bych sie nie przejmowoł. Na dziedzinie sie wszyscy znajom a strażacy z OSP zawsze cosik mogą zrobić w ramach fuszki:) Wszystko pewnie bydzie po starymu, ino pod inny numer trzeja dzwonić:) <br /><br />Dostowajom kase z gmin? Gmina funduje im sprzynty? No to pewne usługi można wykonać jako fuszki z czystym sumieniem, ino szkoda że bez kosztów amortyzacji. A co do kasy z kalyndorzy? Dować!!! Zebrani Walne też trzeja z czegosik zaopatrzyć:) A na zebraniu i Fojt je, i radny i szołtys :) A strażocy na dziedzinie som potrzebni, bo baldachim na Boże Ciało trzeja nosić, i straż przy grobie trzeja sprawować, Judosza trzeja polić, asyste przy ślubach robić i to wszystko za Bóg Zapłać a kaj je zagrożyni życia? A jak co trzeja zrobić to do dyżurnego dzwonić? Strażok też chce porobić przyjemne z pożytecznym:)
2017-08-18 23:22:12
tadfar: dobrze pisze jojestelagalicyjok bo u mnie też są szerszenie a mam czwórkę małych dzieci na podwórku no i pomyślcie sami jest zagrożenie życia i zdrowia czy nie ma?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: