Zamiast wykładów w sali – spacery szersznikowskie. Wakacyjna plenerowa propozycja Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Podczas spaceru Studnicki opowiedział o cieszyńskich pomnikach, których losy związane są nierozerwalnie z kolejnymi dziejowymi wichrami – zmianami przynależności państwowej, władzy, sympatii i gustów… Omówił pomniki znane, i te mniej znane.
Ilu mieszkańców Cieszyna i regionu wie, kto wcześniej zajmował postument, na którym obecnie prezentuje się okazała postać księcia Mieszka I? To jest akurat wiedza, którą zainteresowani tematem mogą odszukać w powszechnie dostępnych materiałach historycznych. Studnicki jednak mówił nie tylko o takich rzeczach, ale także m.in. pokazał, gdzie obecnie zobaczyć można resztki postaci, dla uczczenia której pomnik w Lasku Miejskim ustawiono. I bynajmniej nie są to wnętrza Muzeum, a ogólnodostępna miejska przestrzeń publiczna! Zaintrygowani? Uczestnicy jutrzejszego spaceru tematycznego po ulicy Głębokiej również poznają wiele ciekawostek.
Jutrzejszy „Spacer Szersznikowski” zatytułowano: „BYŁA SOBIE ULICA... CZYLI RZECZ O DAWNEJ GŁĘBOKIEJ”. Poprowadzi go Jan Paweł Borowski, kierujący działem Historii, Numizmatyki, Kartografii i Techniki w cieszyńskim Muzeum. Zabierze chętnych na najważniejszą cieszyńską arterię - ulicę Głęboką, która – jak zauważa - nosi ślady właściwie wszystkiego, co kiedykolwiek się w Cieszynie działo. Symbolicznie łączy cieszyński ratusz przy Rynku z zamkiem. Była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, ale też codziennego życia dawnych mieszkańców Cieszyna. - Będzie to opowieść o przeszłości – zapowiadają organizatorzy.
Spacer już jutro, w niedzielę 17 lipca. Początek spaceru o godz. 11.00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego (wejście od Parku Pokoju), koszt 5 zł, czas - minimum 2 godziny.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.