Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zamek Kocobędz - świetność i upadek

W czwartek (10.05) w czeskim Avionie odbyła się prelekcja Romany Rosovej dotyczącej niegdyś najwystawniejszego zamku w regionie, czyli Zamku w Kocobędzu. Prelekcja nosiła tytuł ''Zamek w Chotebuz w czasie sławy i upadku''.

- Zamek w Chotebuz początkowo był dworem, jego powstanie zgodnie z dokumentami datuje się na 1229 rok. Najpierw należał on do zakonu benedyktynów. W 1447 roku stał się częścią majątku Frysztat, następnie jego właściciele często się zmieniali – można było dowiedzieć się w czasie trwania wydarzenia.

Zamek należał do wielu właścicieli. Gurčts z Kornic , Marklovští z Perštejna , Lichnov z Vostic i Trach z Březí to osoby, w czyich rękach zamek był tylko w XVIII wieku. W 1782 roku dokonana rekonstrukcji barokowej zamku – objawiło się to dodaniem piętra, zmianą fasady oraz wstawieniem bramy z herbami rodzinnymi. Pojawiły się również dwie rzeźby – św. Jana Nepomucena i św. Antonina.

Początkiem XIX wieku zamek trafił w ręce Komory Cieszyńskiej, co zaowocowało kolejną rozległą przebudową zamku. W 1922 roku na pierwszym piętrze zamku otwarto szkołę, a w 1928 zaczęło działać tam również przedszkole. W kolejnych latach szkoła poszerzała swoją działalność, przyjmując coraz więcej uczniów.

Po II Wojnie Światowej zamek został po raz kolejny zmodyfikowany, jednak w latach 70. XX wieku część zamku spłonęła. Na przełomie XX i XXI zamek stał się własnością miejscowości Kocobędz, która dokonała remontu poszczególnych części zamku.


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-11 19:45:26
bronek91: Teraz proponuję zrobić prelekcję o upadku innych zameczków w regionie np. zamek w Wilamowicach w okolicach Skoczowa.... Tylko kto za to jest odpowiedzialny???
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: