Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zakaz wstępu psom do lasu

Już niebawem, bo 1 mają rusza wiosenna akcja szczepienia lisów. W tym czasie powinniśmy uważać na leżące na ziemi małe kostki o zapachu ryby. Nie wolno nam też wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Przez dziesięć dni na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów szczepionki dla lisów. Akcja ochronna szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie odbywa się dwa razy do roku. Prowadzone statystyki są dowodem na to, że dzięki tym działaniom następuje poważny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt. W 2003 roku odnotowano jeden przypadek wścieklizny u dzikich zwierząt. W 2004 zanotowano dwa przypadki, a w 2006 jeden. Od 2007 roku nie odnotowano żadnego.

Akcja szczepień lisów prowadzona będzie przy użyciu samolotów. Szczepionka zostanie wyłożona na obszarze 10 tysięcy kilometrów powierzchni zielonych. W sumie na terenie województwa śląskiego wyłożonych zostanie 202 610 dawek. Co ważne szczepionki wyłożone zostaną nie tylko w lasach, ale również na polach, łąkach, ogrodach działkowych, a nawet w parkach. Osoby, które wybiorą się na spacery właśnie w te rejony powinny omijać brunatno-zielone szczepionki w kształcie małej kostki.

Stąd też apel Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii do mieszkańców, który apeluje o niepodnoszenie szczepionki z ziemi. W związku z akcją szczepienia lisów, wprowadzono także zakaz wyprowadzania zwierząt domowych na tereny niezabudowane. Zakaz będzie obowiązywał także przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: