Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Zagrożenia zdrowia młodych - dopalacze''

W środę (25.11) w Cieszyńskim Ośrodku Kultury ''Domu Narodowym'' zakończyła się Powiatowa Kampania Profilaktyczna pn. ''Zagrożenia zdrowia młodych - dopalacze''. Jednym z modułów kampanii był konkurs plastyczny. Nagrody laureatom wręczono podczas finału kampanii.

Powiatowa Kampania Profilaktyczna „Zagrożenia zdrowia młodych - dopalacze!" kierowana była do młodzieży szkolnej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli. Główny jej cel to zmniejszenie liczby uczniów sięgających po dopalacze. Organizatorzy wskazali również na takie kwestie jak: zwiększenie liczby osób, posiadających prawdziwą wiedzę o szkodliwości wpływu dopalaczy na organizm człowieka, kształtowanie postaw motywujących do przeciwdziałania używaniu dopalaczy poprzez zastosowanie środków i form teatralnych oraz plastycznych, kształtowanie wrażliwości i odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich, budowanie szerokiego konsensusu społecznego w zakresie przeciwdziałania narkotykom, czy nagradzanie pozytywnych liderów młodzieżowych.

Kampania rozpoczęła się we wrześniu br. Jej program podzielono na trzy części. I moduł obejmował szkolną kampanię edukacyjno - informacyjną. II etapem był konkurs plastyczny na plakat, zaś etap ostatni to omówienie i podsumowanie tematu w postaci projekcji filmu dokumentalnego i widowiska teatralnego – informuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie, które było głównym organizatorem. Kampanię wspierał  Cieszyński Ośrodek Kultury - Dom Narodowy, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Cieszynie oraz Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa.

Zakończenie kampanii przyciągnęło w środę do Cieszyńskiego Ośrodka Kultury ok. 130 osób w tym jurorów oceniający konkursowe prace uczniów. Spotkanie rozpoczęło się od  podsumowania konkursu na plakat. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni licznym udziałem uczniów w tym konkursie. Wpłynęło aż 247 prac. Zgodnie z naszym regulaminem były to plakaty formatu A4 i A3. Ale nie odrzuciliśmy również tych paru prac które dotarły do nas w innym formacie. Jury konkursowe te najlepsze prace wyłoniło 16 listopada br. Komisja sugerowała się takimi kryteriami oceny, jak: zgodność z tematem konkursu, czytelne podkreślenie szkodliwości działania dopalaczy na organizm człowieka, nowatorski i ciekawy sposób ujęcia tematu, czytelna i przejrzysta forma plakatu, plastyczne środki wyrazu oraz estetyka i przejrzystość pracy. Z tej liczby plakatów wybraliśmy zgodnie 6 najlepszych prac. Wyłoniono 3 prace w kategorii gimnazjum i 3 w kategorii szkoła ponadgimnazjalna – tłumaczyła koordynatorka kampanii Barbara Kłosowska Kierownik Biura Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Oto wyniki konkursu plastycznego:

KATEGORIA – GIMNAZJUM:
I MIEJSCE - Emanuela Waliczek Gimnazjum w Górkach Wielkich, opiekun: Maria Płomieńska - Krzak
II MIEJSCE - Weronika Hławiczka Gimnazjum w Goleszowie, opiekun: Alina Kubaszczyk
III MIEJSCE - Kamil Solnicki Gimnazjum nr 4 w Cieszynie, opiekun: Marta Koplejewska
 
KATEGORIA - SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA:
I MIEJSCE - Maria Mroziak Zespół Szkół Budowlanych w Cieszynie, opiekun: Rozalia Białousz
II MIEJSCE - Jakub Glet Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Cieszynie, opiekun: Agnieszka Słama
III MIEJSCE- Barbara Kobielusz Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, opiekun: Joanna Henszel – Kloske

Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczył Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król. Następnie uczestnicy spotkania mogli zobaczyć film „Dopalacze” Wydawnictwa Projekt-Kom, przedstawiający historie młodych osób, które w swoim życiu sięgnęły po dopalacze. Oprócz filmu organizatorzy zaplanowali również widowisko profilaktyczne pt.: ”Kolekcjonerzy wrażeń” w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. W formie teatralnej młodzi ludzie mogli zobaczyć jak niebezpieczne i nieobliczalne dla zdrowia mogą być skutki zażywania dopalaczy.

 

MSZ

  

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: