Zaćma: wykład i badania
Pierwsze z cyklu spotkań „Pro Salute” w 2018 roku dotyczyło zaćmy. Wszystko rozpoczęło się od wykładu dr n. med. Agaty Plech z cieszyńskiego oddziału okulistycznego, która opowiedziała, czym jest zaćma, jak wygląda operacja usuwania zaćmy oraz o tym, jakiego sprzętu używają cieszyńscy lekarze.
Najpierw zainteresowani dowiedzieli się, że zaćma to mętnienie soczewki oka. Ponieważ procesu tego na soczewce nie można już odwrócić, choroba jest leczona przez usunięcie soczewki i wszczepienie nowej – wszczepiana jest sztuczna soczewka i po wyciągnięciu narzędzi uszczelnia się rany, wywołując obrzęk, który po czasie znika, a rany się zasklepiają. Nie są one zszywane – wyjaśniała prowadząca.
Można było również sporo dowiedzieć się o soczewkach, używanych do wykonywania zabiegów – w tym miejscu chciałabym rozwiać wątpliwości, dotyczące stosowanych podczas zabiegów soczewek. Nie stosujemy i nigdy nie stosowaliśmy chińskich soczewek. Rozumiem swojego rodzaju obawy pacjentów, które dotyczą faktu, że masowo produkowane soczewki mogą być złej jakości. W szpitalu w Cieszynie nie stosujemy chińskich soczewek. Używamy produktów produkcji niemieckiej i amerykańskiej. Nie ma innych na oddziale i nigdy nie było – tłumaczyła prowadząca.
Od pół roku lekarze mają możliwość wszczepiania pacjentom soczewek, które dodatkowo korygują schorzenie, jakim jest astygmatyzm. Jak wskazywała prowadząca, jest to zupełna nowość, jednak z czasem tego typu zabiegów z pewnością będzie wykonywanych coraz więcej. Prowadząca poinformowała również o możliwości skorzystania z bezpłatnych badań wzroku.
Z bezpłatnych badań można skorzystać 28.02 oraz 07.03 br. w godzinach 10.00-14.00 na Oddziale Okulistycznym cieszyńskiego szpitala.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.