Za mandat kartą - e-płatności w policji

Mandatów lepiej unikać, jednak popełniać błędy jest rzeczą ludzką. Błąd na drodze może kosztować nawet życie, dlatego zdecydowanie lepiej, jeżeli błąd taki zostanie skorygowany przez policję i kosztuje tylko i wyłącznie kilkaset złotych. Teraz płacenie mandatów dla wielu osób będzie może okazać się mniejszą uciążliwością, gdyż należność za mandat będzie można uregulować kartą już u policjanta.

- Drogówka z Powiatu Cieszyńskiego została wyposażona w 8 terminali POS, dzięki czemu, jeżeli dostaniemy mandat, będziemy mogli zapłacić go na miejscu u policjanta – tłumaczył w rozmowie z ox.pl Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji – jeżeli przyjmiemy mandat, policjant zapyta nas, czy chcemy zapłacić kartą. Jeżeli się zgodzimy płatność zostanie zrealizowana już na miejscu. Nie będzie się to wiązało z żadnymi dodatkowymi kosztami, dla osoby mandatem obciążonej.

Mandat zapłacić kartą będzie mogła tylko i wyłącznie osoba, która mandat otrzymała. Płatność będzie musiała zostać zrealizowana kartą do niej należącą. Nawet w sytuacji, gdy któryś z pasażerów w samochodzie będzie chciał uregulować płatność własną kartą, nie będzie takiej możliwości. Dodatkowo policjant będzie mógł przyjąć płatność kartą, jednak nie będzie miał możliwości przyjęcia należności gotówką – ułatwienie dla osób obciążonych mandatami dotyczy więc tylko i wyłącznie płatności bezgotówkowych.

Za wprowadzenie innowacji do policji odpowiadają Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa. Celem wprowadzenia e-płatności za mandaty ma na celu przede wszystkim ułatwić życie sprawcom wykroczeń, gdyż to dla nich natychmiastowe uregulowanie należności jest komfortem. Wybór jednak wciąż będzie należał do nich – skorzystanie z e-płatności za mandat nie jest obowiązkiem, osoba obciążona mandatem może zdecydować się na bardziej tradycyjną metodę.

Możliwość uregulowania mandatu na miejscu przy zastosowaniu karty płatniczej (bądź nawet aplikacji blik) jest spowodowana zmianami w kodeksie postępowania w sprawach wykroczeń. Zmiany weszły w życie we wrześniu ubiegłego roku (2017) i dziś są powoli wprowadzone w życie. Oczywiście nie wszyscy policjanci będą w te terminale wyposażeni (do odpowiednich jednostek trafiła ich ograniczona ilość), w związku z czym niestety nie zawsze możliwość e-płatności za mandat będzie dla osoby obciążonej mandatem dostępna.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją