Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z zeznaniem do komputera

Do końca kwietnia jeszcze trochę czasu zostało ale warto już pomyśleć o zeznaniu rocznym. Niestety, chcąc czy nie, jeśli zarobiliśmy pieniądze, część z nich w postaci podatku musimy oddać państwu. Od kilku lat rozliczać się można korzystając nie tylko z papierowych formularzy ale i z programów komputerowych.
Żmudne wypełnianie tabelek powoli przechodzi do lamusa. Choć zeznania roczne dalej są skomplikowane, to jednak coraz częściej wykorzystujemy do tego celu komputer wraz z oprogramowaniem. Do wypełniania PITów jest ich wiele. Pomogą one w kalkulowaniu informacji zawartych w poszczególnych tabelkach. Sprawdzą również poprawność wypełnionych pól.
Dodatkową funkcją jest również to, że zeznanie można złożyć bez wychodzenia z domu. Deklarację możemy wysłać korzystając z internetu.
Wysłanie zeznania tą drogą jest najtańszym i najszybszym sposobem rozliczenia – mówi Michał Serzysko komisarz skarbowy z cieszyńskiego Urzędu Skarbowego. Dzięki globalnej sieci, nie musimy stawiać się osobiście w urzędzie, możemy wysłać zeznanie z dowolnego miejsca na świecie.
 
POSŁUCHAJ

Co należy zrobić aby wysłać zeznanie internetem? To kilka punktów. Przede wszystkim wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i pobrać aplikację, która pomoże nam wypełnić rozliczenie – tłumaczy Michał Serzysko. Kolejne punkty to, wypełnienie odpowiedniego formularza i wysłanie go do urzędu skarbowego.
 
Wysyłając rozliczenie drogą internetową trzeba pamiętać o zabezpieczeniu, o które zapyta nas program przed wysłaniem. Chodzi o to, że aby nikt się pod nas nie odszył. Aby potwierdzić autentyczność zeznania, w specjalnej rubryce musimy wpisać kwotę przychodu z ubiegłorocznej deklaracji – tłumaczy Serzysko. W tym roku w tym miejscu wpisujemy więc dochód za rok 2010.
Po wysłaniu zeznania, w ciągu doby otrzymamy tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru, jest ono tak samo ważne jak list polecony, bądź pieczątka z Urzędu Skarbowego.
Również, jeżeli popełniliśmy błąd, nie ma problemu by skorygować poprzez internet swoje zeznanie.
 
 
Warto pamiętać o ważnej zmianie, którą wprowadziła nowelizacja ustawy z września ubiegłego roku. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są płatnikami podatku VAT – ich identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL. Dla pozostałej grupy osób, w dalszym ciągu identyfikatorem pozostaje numer NIP.
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: