Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Z jaskiń...na strych !

Pierwsze nietoperze przyleciały już na strych szkoły w Brennej. Kolonia nietoperzy, która spędzi na szkolnym strychu wiosnę i lato, liczy ok. 300 sztuk. W czerwcu pojawią się młode.

 

Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce - 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. Na strych szkoły w Brennej przylatują od wielu lat. Późną wiosną rodzą się tu młode, które również będzie można zobaczyć.

Od maja będzie można znów podpatrywać kolonię tych ssaków dzięki specjalnie przygotowanemu obserwatorium. -  To dwa gatunki - podkowce małe i nocki duże. Zimę spędzały w jaskiniach w masywie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowejpowiedziała Katarzyna Macura, dyrektor ośrodka promocji, kultury i sportu w Brennej. 

Utworzone obserwatorium, które umożliwia podpatrywanie oraz podsłuchiwanie nietoperzy, składa się z dwóch części. Nietoperze można oglądać przez weneckie lustro. Obserwator znajduje się za przeszkleniem, które wygłusza dźwięki i nie przepuszcza światła. Przez głośniki słychać też odgłosy zwierząt. Na parterze szkoły utworzona została sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery na strychu. -  Obserwatorium zostanie wkrótce otwarte. 2 maja w Brennej mamy Noc Muzeów i z tej okazji ono będzie już czynne – dodała Macura.

 Później obserwatorium będzie dostępne w godzinach otwarcia szkoły. Uprzednio trzeba się jednak umówić za pośrednictwem biura promocji kultury i sportu w Brennej.

 anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: