Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Z białą laską po wyremontowanej ul. Stalmacha

 Od końca lutego 2021 r. Powiat Cieszyński prowadził realizację zadania pod nazwą „Remont drogi powiatowej 2616 S ul. Stalmacha w Skoczowie na odcinku ok. 0,6 km wraz z elementami przebudowy” (od skrzyżowania z placem Stary Targ do skrzyżowania z ul. Wiślicką). Prace zostały praktycznie zakończone i w ostatnich dniach postanowiłem z asystentem osobistym przejść ten wyremontowany odcinek z pomocą białej laski.

Spacer rozpoczęliśmy od ronda Ofiar Stanu Wojennego kierując się chodnikiem po lewej stronie w kierunku ul. Wiślickiej. Chodnik jest bez porównania z stanem przed remontem. Wszystkie wjazdy do posesji znajdujących się przy ul. Stalmacha posiadają wyczuwalne obniżenie, a następnie wzniesienie chodnika na całej szerokości. Jest to bardzo dobrze wyczuwalne dla osoby niewidomej, osoby na wózku inwalidzkim czy osobę prowadzącą wózek z małym dzieckiem.

Na wysokości sklepu z drobnymi materiałami budowlanymi znajduje się pierwsze przejście dla pieszych. Zgodnie z dostępnością przejście podobnie jak to ma miejsce przy wjazdach na posesje również na całej szerokości chodnik jest obniżony do poziomu drogi oraz znajdują się wyczuwalne stopą wypukłe płytki tzn. „jeżyki”. Drugie tak samo wykonane przejście znajduje się przed wjazdem na parking przed sklepem spożywczym „Hermes”. Ale właśnie w okolicy wspomnianego sklepu brakuje przejścia w miejscu w którym znajdowało się przejście przed remontem. Spotkamy się z informacją, że należy przejść na drugą stronę jednak zapomniano o wykonaniu przejścia. W przypadku gdy nie przejdziemy na drugą stronę jesteśmy zmuszeni albo na przejście w niedozwolonym miejscu lub próbować za kilka metrów przejść przez ul. Potok na której również jest brak przejścia. Mam nadzieję, że wykonawca robót w tym miejscu będzie prowadził jeszcze roboty  i przejście znajdzie się w tym miejscu.

Dalsza część spaceru ulicą Stalmacha odbyła się już bez problemów. W okolicy skrzyżowania z ul. Wiślicką znajduje się dostępne przejście dla pieszych z obniżeniem chodnika i „jeżykami” informującymi, że wchodzimy na drogę. Drogę powrotną odbyliśmy chodnikiem po drugiej stronie drogi zwracając uwagę na wykonanie wjazdów do posesji. Są miejsca w których rozebrany jest częściowo chodnik i prowadzone są jeszcze prace wykończeniowe przy studzienkach. W mojej ocenie brakuje jeszcze przejścia dla pieszych w ciągu chodnika przy wjeździe na Plac Stary Targ. Ruch jest tam duży z uwagi na miejski, bezpłatny parking oraz apteka. Przejście przez tą drogę jest niebezpieczne.

Podsumowując zarówno droga wraz z elementami przebudowy oraz chodniki były już w stanie zagrażającym ruch pieszych i samochodów na ul. Stalmacha. Przeprowadzony remont kapitalny zapewni poprawę bezpiecznego poruszania się i uporządkuje wszelkie niedociągnięcia z np. remontów cząstkowych prowadzonych przez wiele poprzednich lat. Mam nadzieję, że wskazane dwa miejsca doczekają się jeszcze  przejść dla pieszych.

 Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: