Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto”

18 sierpnia rusza XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto”. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na festiwalowej mapie naszego kraju. Idea jego organizacji narodziła się w 1992 roku z – jak wyjaśniają jego twórcy - chęci i potrzeby zorganizowania pięknej imprezy muzycznej na pograniczu polsko-czeskim. Pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu, Małgorzata Mendel przyznaje, że formuła Festiwalu „Viva il canto” jest dość szeroka. Prezentowane są różne formy muzyki wokalnej: wielkie dzieła oratoryjno-symfoniczne, spektakle operowe i operetkowe, recitale wokalne, koncerty galowe z orkiestrą i koncerty kameralne. W festiwalu biorą udział teatry muzyczne, orkiestry, chóry, zespoły kameralne, śpiewacy i dyrygenci z wielu krajów – wyjaśnia.

Każdego roku do Cieszyna przyjeżdża około 600 wykonawców z całego świata. Obok śpiewaków najwyższej światowej klasy na „Viva il canto” można posłuchać młodych artystów. Naszym celem jest promocja młodych śpiewaków. Możliwość występu w Cieszynie u boku mistrzów młodzi bardzo sobie cenią – wyjaśnia Małgorzata Mendel.

Tegoroczną, jubileuszową edycję Festiwalu rozpocznie Wielka Msza C-mol Wolfganga Amadeusza Mozarta. W piątek 18 sierpnia w Kościele Ewangelickim zagra Capella Cracoviensis pod batutą Stanisława Krawczyńskiego a zaśpiewają: Katarzyna Jagiełło, Luciá Knotékowá, Thomas Gottschalk, Łukasz Rynkowski. Drugiego dnia nie lada gratka dla miłośników szlagierów z filmów i musicali. Na cieszyńskim rynku koncert Światło i Muzyka – Przeboje i Fajerwerki. Posłuchać będzie można dobrze znanych hitów w wykonaniu Violetty Białk, Sabiny Olbrich – Szafraniec, Mieczysława Błaszczyka i Macieja Bartczaka. Orkiestrę Filharmonii Zabrzańskiej poprowadzi Sławomir Chrzanowski. Wstęp na koncert darmowy. Festiwal „Viva il canto” wyróżnia się prezentowaniem spektakli własnej produkcji jego twórców. Spektakli, które trudno zobaczyć na innych scenach naszego kraju. W tym roku - we wtorek, 22 sierpnia, na deskach Teatru im. A. Mickiewicza, będzie to premierowa inscenizacjja komedii muzycznej W. A. Mozarta Dyrektor Teatru . Tradycją Festiwalu są koncerty w nietypowych miejscach. Muzycy gościli już na cieszyńskim rynku, Moście Przyjaźni nad Olzą oraz na Wzgórzu Zamkowym. Tak też będzie w tym roku. W czwartek, 24 sierpnia w zabytkowych salach cieszyńskiego sądu zabrzmi Requiem Gabriela Fauré. Festiwal zakończy Koncert Galowy w sobotę, 26 sierpnia. W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zagra Orkiestra Państwowego Teatru w Koszycach pod batutą Igora Dohoviča.


Bilety na tegoroczny festiwal można zamawiać przez Internet pod adresem www.vivailcanto.pl

 

Program Festiwalu - ZOBACZ

źródło: organizatorzy
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: