Chybie: mieszkańcy wypowiedzą się
Temat powiększenia terytorium Gminy Chybie pojawił się w 2020 roku, kiedy pojawiły się postulaty, aby te tereny, choć zalane wodą, administracyjnie powróciły do gminy Chybie. W 2023 roku stosowna uchwała została już podjęta. Pisaliśmy: Chybie się powiększy? W ubiegłym roku jednak okazało się, że uchwałę trzeba zmienić i poszerzyć o nowe działki [Pisaliśmy: Chybie chce działki... zalane jeziorem
A już od jutra (14.01.2025) rozpoczynają się konsultacje społeczne w tej sprawie i potrwają do 31 marca 2025 r.
Celem konsultacji jest uzyskanie od mieszkańców zamieszkałych na terenie Gminy Chybie odpowiedzi na pytanie o następującej treści: "Czy jest Pani/Pan za zmianą granic administracyjnych Gminy Chybie, polegającą na włączeniu do granic Gminy Chybie części terytorium Gminy Goczałkowice – Zdrój obejmującego obszar zalany wodami Zbiornika Goczałkowickiego?”
Udział w konsultacjach polegać będzie na wypełnieniu ankiety konsultacyjnej i udzieleniu odpowiedzi na wyżej wymienione pytanie poprzez zakreślenie w odpowiedniej rubryce: „JESTEM ZA” albo „JESTEM PRZECIW” albo „WSTRZYMUJE SIE”, znaku „X” i złożeniu podpisu na Ankiecie konsultacyjnej.
Uprawnionymi do udziału w konsultacjach są osoby, które w dniu konsultacji mają ukończone 18 lat i stale zamieszkują na terenie Gminy Chybie.
Konsultacje z mieszkańcami Gminy Chybie będą przeprowadzone poprzez udostępnienie Ankiet konsultacyjnych w:
- Urzędzie Gminy Chybie adres: ul. Bielska 78, 43-520 Chybie
- Siedzibach sołtysów sołectw: Chybie, Frelichów, Mnich, Zaborze, Zarzecze
- Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Chybie: https://chybie.biuletyn.net/
Wypełnione ankiety konsultacyjne mieszkańcy Gminy Chybie mogą składać bezpośrednio osobom udostępniającym Ankiety konsultacyjne lub w miejscach udostępniania Ankiet konsultacyjnych w tym poprzez przesłanie ich na adres Urzędu Gminy Chybie adres: ul. Bielska 78, 43-520 Chybie.
Jeśli konsultacje wypadną pomyślnie – władze gminy mogą ogłosić referendum, jeśli i ono wypadnie na korzyść powiększenia terytorium gminy – sprawa trafi do wyższych organów.
Przypomnijmy, Jezioro Goczałkowickie, zwane także Zbiornikiem Goczałkowickim, powstało na terenach należących wcześniej do powiatów pszczyńskiego, bielskiego i cieszyńskiego. W ramach jego budowy przesiedlono tysiące mieszkańców, w tym około 400 rodzin z Zarzecza (Gmina Chybie).
Pod względem administracyjnym, 1 października 1954 roku części miejscowości Chybie (Zarzecze, Frelichów i Chybie), Strumień (Zabłocie) oraz samego miasta Strumień zostały włączone do powiatu pszczyńskiego i podporządkowane gminie Wisła Wielka. W 1973 roku całość zbiornika została włączona do gminy Goczałkowice-Zdrój.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.