Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szkolenia dla rolników dotyczące dobrostanu zwierząt

Rolnicy ze Śląska Cieszyńskiego (i nie tylko), którzy ubiegają się o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wszystkich wariantów ekoschematu Dobrostan zwierząt (m.in. ściółka, wypas, wybieg), mają obowiązek wziąć udział w szkoleniu. Mają w tym zakresie kilka możliwości – od szkolenia samodzielnego na dostępnych materiałach, przez webinarium, aż po szkolenia stacjonarne, które odbędą się w regionie.

Ekoschemat Dobrostan Zwierząt to rządowy projekt, mający na celu zachęcenie rolników do zapewnienia swojej trzodzie możliwie najlepszych warunków bytowych. Wsparcie można uzyskać na realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt. Aby jednak skorzystać z programu, trzeba nie tylko zapewnić zwierzętom warunki wymagane prawem, ale również wyjść przed szereg. Programem mogą być objęte osoby, które wykraczają w tym zakresie ponad normy obowiązującego prawa.

Mówiąc krótko – dobrostan zwierząt o obecnie wartość, na którą kładzie się szczególny nacisk. Zwierzęta mają być trzymane w godnych (a nawet komfortowych) warunkach. Program ma zachęcić rolników do podejmowania działań w tym zakresie – krótko mówiąc, Polska ma stać się krajem szczęśliwych i zadbanych zwierząt.

Aby skorzystać z programu, rolnik musi spełnić szereg warunków. Przede wszystkim musi mieć odpowiedniej siedziby stada zarejestrowanej zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierzą. Zwierzęta muszą być trzymane w odpowiednich warunkach, a także oznakowane i zarejestrowane (jeżeli prawo tego wymaga). Rolnik musi również posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt. I ostatni (ale niemniej ważny) wymóg, czyli osoba chcąca wziąć udział w programie musi odbyć odpowiednie szkolenie.

Szkolenia odbywają się na terenie poszczególnych gmin (informacje można znaleźć na stronach internetowych wybranej gminy). Termin na odbycie szkolenia upływa 14 marca 2025 roku. Do tego czasu trzeba wziąć udział w webinarze lub odbyć szkolenie samodzielne przy użyciu specjalnie udostępnionej w tym celu platformy, lub też stacjonarnie – szkolenia organizowane są na terenie gmin.

Zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia należy złożyć za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR albo do kierownika biura powiatowego w terminie do dnia 21 marca 2025 roku.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: