Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wzrosną opłaty na targowiskach - Cieszyn

Wzrosną dzienne stawki opłat na cieszyńskich targowiskach. Podwyżki obowiązywać będą już w styczniu.

- Ostatnia zmiana wysokości opłat targowych nastąpiła w lutym 2001 roku. Wzrost wysokości opłat targowych od około 8% do 20% podyktowany jest wzrostem kosztów funkcjonowania i utrzymania targowisk – informuje Edyta Subocz rzecznik Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Średnio opłaty na cieszyńskich targowiskach wzrosły o 13 procent.  Są jednak wyjątki... w okresie od stycznia do marca, a także w lipcu stawka dziennej opłaty targowej zostanie obniżona o 50 procent. Opłata nie będzie pobierana w ogóle podczas kiermaszów okolicznościowych, festynów, festiwali oraz imprez miejskich. 

- W związku z nowelizacją ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych oraz likwidacją niektórych targowisk na terenie miasta wprowadzono ujednolicone stawki opłaty dla wszystkich pozostałych targowisk. Dokonano zmian w zakresie miesięcy, w których ze względu na ograniczenie popytu następowało obniżenie opłaty targowej o 50 % - nformuje E. Subocz - Nowa uchwała obejmuje okres, w którym obecnie handel jest mniej opłacalny, to jest miesiące: styczeń, luty oraz marzec i lipiec. Dotychczas ww. bonifikata obejmowała miesiące: styczeń, luty oraz lipiec i sierpień. Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwuje się spadek zainteresowania handlem na targowiskach w okresie Świąt Wielkanocnych, natomiast wzmożony handel obserwowany jest już w miesiącu sierpniu. 

Przykładowe zmiany cen opłat dla typowych i najbardziej popularnych straganów przedstawiają się następująco - na terenie targowiska przemysłowego przy ul. Katowickiej o powierzchni do 5 m² płaciliśmy do tej pory 20,00 zł, po zmianie zapłacimy 22,00 zł. (o powierzchni powyżej 5 do 8 m² - 24,00 zł po zmianie 26,00 zł). 

Na targowisku rolno-spożywczym przy ul. św. J. Sarkandra z artykułami nieprzetworzonymi o powierzchni do 5 m² po zmianie zapłacimy 6,00 zł (wcześniej 5,00 zł).  Na targowisku z artykułami przetworzonymi o powierzchni do 5 m² do tej pory płaciliśmy 20,00 zł po zmianie zapłacimy 22,00 zł (z artykułami przetworzonymi o powierzchni powyżej 5 do 8 m² - 24,00 zł po zmianie 26,00 zł). 

- Ujednolicono stawki oraz sposób naliczania opłat targowych na targowiskach miejskich i prywatnych oraz w innych wyznaczonych miejscach wprowadzając zasadę jednakowego traktowania wszystkich handlujących. Nowa uchwała zawiera jednolite kryteria, takie jak: rodzaj asortymentu sprzedawanego towaru, zajmowana powierzchnia terenu lub wielkość straganu, sposób prowadzenia handlu (sprzedaż z wyznaczonego miejsca do handlu, samochodu lub przyczepy oraz ze straganu lub innego urządzenia o wyznaczonej powierzchni) – informuje rzecznik UM - Wprowadzone zmiany opłat mają na celu dostosowanie zasad pobierania opłat targowych do realiów prowadzenia handlu na wszystkich targowiskach i w innych wyznaczonych miejscach do handlu, a także ujednolicenie stawek i zasad pobierania opłat targowych na terenie miasta, bez względu na charakter targowiska i jego strukturę własności.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: