Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wzmożone działania policji!

31 lipca 2019 w całym kraju odbywać się będzie akcja policji pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Jak podkreślają policjanci z cieszyńskiej drogówki – nadrzędnym celem działań jest troska o pieszych i rowerzystów, jednak funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowanie kierowców.

To już siódma ogólnopolska akcja policji w 2019 roku – tym razem funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec użytkowników rowerów i pieszych, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe – wyjaśnia asp. Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy cieszyńskiej KPP.

Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. W sytuacji jakiejkolwiek kolizji zwykle ponoszą poważne obrażenia. Tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęły 133 osoby, a 995 zostało rannych. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa. Niestety znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych. Czyli tam, gdzie przepisy chronią ich w sposób szczególny.

Co jednak najczęściej doprowadza do wypadków? Niestety, jest to brak znajomości, lub poszanowania zasad panujących na drodze oraz brawura. Jak wyjaśniają policjanci, za każdym razem, kierujący pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność i być przygotowany do hamowania. Pieszy, który znajduje się na przejściu, ma pierwszeństwo przed pojazdem, w związku z czym kierowca nie może pod żadnym pozorem wjeżdżać na pasy — Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża – wyjaśnia Pawik.

Bezpieczna jazda to taka, kiedy kierowca jest maksymalnie skupiony, i przygotowany na różnego rodzaju zdarzenia. Wiedząc, że gdzieś znajduje się przejście dla pieszych, powinniśmy więc automatycznie przygotować się na możliwe hamowanie. Co więcej, kategorycznie nie można wyprzedzać pojazdów na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany) oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-30 21:09:15
donekT: WYPADKI DROGOWE ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2019>>>>326<<<<
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: