Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wyszła w góry, zmarła. Interweniował GOPR

Piękna pogoda zachęcała do wyjścia z domu w ostatni długi weekend. W Ustroniu interweniował GOPR i inne służby poszukujące 83-letniej kobiety. Niestety finał okazał się tragiczny.

Pracowitą niedzielę 30 października, mieli ratownicy z Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - W godzinach porannych ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR zostali zadysponowani przez Policję do poszukiwań 83-letniej kobiety, która ostatni raz była widziana na terenie sanatorium w Ustroniu. Nagrania monitoringu potwierdziły, że kobieta opuściła budynek, jednak nie nawiązała kontaktu z rodziną i nie powróciła do miejsca zakwaterowania. Udało się również ustalić, w co była ubrana poszukiwana, gdy oddalała się z sanatorium – informuje GOPR.

Na miejsce udały się zespoły ratowników, które razem z Policją, PSP i OSP przeszukiwały wyznaczony przez sztab i planistów z GOPR Beskidy i OSP Mnich teren leśno-górski. - W jednym z sektorów ratownicy GB GOPR odnaleźli kobietę, niestety bez oznak życia. Po przeprowadzeniu czynności przez Policję i Prokuraturę, ratownicy przetransportowali jej ciało do miejsca przekazania pracownikom zakładu pogrzebowego. W działaniach udział wzięło 29 ratowników – dodaje GOPR.

Inne zdarzenie miało miejsce około południa na niebieskim szlaku w rej. Skrzycznego. Tam doszło do nagłego zatrzymania krążenia u 55-letniego turysty. - Dzięki niezwłocznie podjętej przez turystów resuscytacji krążeniowo-oddechowej (którą przejęli ratownicy GOPR) i po skutecznej defibrylacji, mężczyzna z zachowanymi funkcjami życiowymi został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego – informuje GOPR.

Do jeszcze jednego zaginiecia tego dnia doszło w rejonie Krawców Wierchu. - Kończąc dyżur dzienny, ratownicy przyjęli zgłoszenie o zaginięciu 35-letniego turysty w rej. Krawców Wierchu. Mężczyzna ostatni raz nawiązał kontakt z rodziną po godz. 17:00 twierdząc, że wpadł do potoku i nie może dalej kontynuować zejścia w dół – relacjonują ratownicy.

Na miejsce poszukiwań udały się zespoły z CSR oraz dyżurni z Hali Miziowej. Z uwagi na teren przygraniczny, o działaniach poinformowano ratowników Horská záchranná služba.
Przeprowadzony wywiad z osobami ze Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu pozwolił ustalić ostatnie miejsce, gdzie poszukiwany był widziany na żółtym szlaku, co znacznie zawęziło obszar poszukiwań. Po wyznaczeniu sektorów w teren udały się zespoły GOPR, OSP i PSP. W cztery sektory wysłano również zespoły Horská záchranná služba z psami poszukiwawczymi. To właśnie jeden z nich ok. godz. 2:00 w nocy odnalazł wychłodzonego mężczyznę, którego po wstępnym badaniu przetransportowano do miejsca przekazania Zespołowi Ratownictwa Medycznego w Glince. W wyprawie udział wzięło 21 ratowników GB GOPR – dodaje GOPR.

GOPR przypomina o tym by przed wyjściem w góry dobrze sie przygotować. Piękna pogoda nie zawsze jest jedynym warunkiem, potrzebnym do udanej górskiej wyprawy.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: