Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wysysali krew ze studentów

Zazwyczaj na uczelniach studentom krew się gotuje, ale w Cieszynie ją wczoraj... upuszczano. Wampirzyce w białych kitlach wkłuwały się w żyły i pobierały drogocenny płyn. Ofiar nie było. Akcja odbywała się pod nazwą ''Wampiriada'', a chętnych na dobrowolne przekazanie cząstki siebie nie brakowało.
Studenckie oddawanie krwi nosi nazwę Wampiriady. To ogólnopolska akcja, do której włączają się rożne uczelnie - tłumaczy mówi Iwona Stroka koordynator akcji w Cieszynie. Akcję w roku 2000 zainicjowała Politechnika Krakowska, a każda uczelnia przeprowadza ją w innym terminie.
Również i wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie nie chciał być gorszy i przyłączył się do tego pomysłu. Drugi raz na cieszyńskiej uczelni odbyła się Wampiriada. Pierwsza edycja była w kwietniu, teraz ją powtarzamy - dodaje Stroka. To mobilizacja społeczności akademickiej aby przyłączyła się do oddawania krwi. Jak pokazała pierwsza akcja, zainteresowanie wśród studentów było bardzo duże. I tym razem wiele osób w niej uczestniczyło. Cały czas studenci zgłaszali się do rejestracji, by móc oddać krew. Drugą edycję otworzyła prodziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji dr Katarzyna Marcol oraz zastępca burmistrza miasta Cieszyn Jan Matuszek.
 
Choć akcja z oddawaniem krwi to podstawowa idea, to ci, którzy jej nie oddali też mogli skorzystać. Na uczelni zorganizowano kursy pierwszej pomocy. Janusz Głaz, szef Grupy Ratownictwa Drogowego bielskiego PCK pokazywał jak fachowo przeprowadzać akcję reanimacyjną u dorosłych i u dzieci.
 
 
 
 
Studentki i studenci tłoczyli się do rejestracji, każdy jednak musiał przejść całą procedurę. Nie wszyscy bowiem mogli oddać krew. Ci, którzy weszli już do ambulansu, musieli jeszcze odbyć rozmowę z lekarzem. To cieszy, że wiele młodych osób decyduje się wziąć udział w takich akcjach - podkreśla Iwona Kubica z bielskiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Każda krew jest dobra, oddają ją u nas tylko osoby zdrowe. W zależności od miejsca gdzie stacjonujemy pojawiają się różne osoby, ale głownie w przedziale wiekowym między 18 a 40 rokiem życia - dodaje Kubica.
 
 
 
Studenci między sobą zachęcali się do wzięcia udziału w tej akcji. Udało się im również przekonać jednego z wykładowców. Bez bólu, może z małą obawą - mówili oddający krew.
 
 
 
W sumie podczas wtorkowej Wampiriady na cieszyńskiej uczelni krew oddało 58 osób. zebrano 26,1 litra krwi. Trzy osoby zarejestrowały się jako dawcy szpiku kostnego.
Wieczorem w klubie Panopticum odbył się konkursu muzyczny "Pojedynek Rock'a". Zwyciężył zespół "8 lat w Tybecie". Imprezie patronował Portal OX.pl
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: