Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wystawa prac Jadwigi Smykowskiej (1945-2017)

W piątek (01.03.2019) w Galerii Muzeum w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy prac Jadwigi Smykowskiej – zmarłej w 2017 roku artystki z Cieszyna. Na wystawie można podziwiać prace artystki. Inne jej dzieła znajdują się nie tylko w zbiorach cieszyńskiego muzeum, ale również w Bielsku-Białej, Bytomiu, Katowicach i wielu innych miejscach.

Jadwiga Smykowska od urodzenia mieszkała w Cieszynie i tam też zmarła. W życiu malowała, tworzyła drzeworyty, jeździła na wystawy i wygrywała konkursy (również międzynarodowe) – talent artystyczny posiadała również jej mama, Elżbieta, która malowała piękne obrazy. Głównym tematem jej prac były kwiaty – powiedziała w rozmowie z portalem ox.pl pani Anna, która z Jadwigą Smykowską przyjaźniła się od pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Jej prace były doceniane zarówno w regionie, jak i na całym świecie. Należała do Związku Polskich Artystów i Plastyków oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników. Jej prace były chętnie prezentowane na wystawach indywidualnych. Pokazywano je między innymi w Cieszynie, Rzeszowie, Warszawie, Lublinie, Adelaide w Australii, Hamburgu, czy Tybindze. Część jej dzieł znajduje się również w rękach prywatnych – zdarzyło się, że przygotowała portret dziecka od przyjaciółki, czy przekazała grafikę dobrym znajomym. Na wernisażu było obecne rodzeństwo artystki – współorganizatorzy wystawy.

Dzieła Jadwigi Smykowskiej, można podziwiać w Galerii Muzeum Śląska Cieszyńskiego do 14 kwietnia 2019 roku.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: