Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wystawa koronki koniakowskiej w ministerstwie

Wystawa koronki koniakowskiej autorstwa Beaty Legierskiej została zaprezentowana 9 maja br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tradycje wykonania szydełkowych koronek w Koniakowie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W 2017 roku ta jedna z najbardziej żywotnych i oryginalnych dziedzin twórczości ludowej została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

W otwarciu wystawy wziął udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, dyrektor Departamentu Narodowy Instytucji Kultury MKiDN Agnieszka Komar-Morawska, autorka koronek Beata Legierska oraz 

Na wystawie eksponowana jest prywatna kolekcja koronki, której właścicielem jest Jan Kukuczka – sponsor lokalnych artystów i kultury regionalnej w tzw. Trójwsi Beskidzkiej – najwyżej położonych wsiach Beskidu Śląskiego: Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie. Autorką koronek jest pani Beata Legierska, niezwykła artystka ludowa z Koniakowa, wyróżniająca się własnym stylem, tworząca w oparciu o tradycyjne motywy, a jednocześnie poszukująca nowych form i rozwiązań artystycznych w koronkarstwie.

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z kordonku. Zajmują się nią kobiety mieszkające w Koniakowie, Istebnej, Jaworzynce w Beskidzie Śląskim. Z podstawowych splotów: łańcuszka, półsłupków i słupków tworzone są elementy - motywy. Wzory do wykonania poszczególnych elementów czerpane są ze świata przyrody i życia codziennego, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Poszczególne elementy wykonywane są osobno, a następnie układane koliście i łączone szydełkiem od najmniejszego do coraz większego, tworząc w ten sposób serwetki o różnych średnicach i kształtach. Najbardziej powszechne to okrągłe i owalne. Oprócz serwet, obrusów powstają również wykonane tą techniką elementy stroju ludowego jak czepce, „przedniczki”, mankiety do kabotków oraz kołnierze, bluzki, sukienki, rękawiczki, czapeczki, ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne. Samą czynność szydełkowania nazywa się „heklowaniem”, a motywy „kwiotki”, natomiast same serwetki to tzw. „rozie”.

Otwarcie wystawy koronki koniakowskiej w MKiDN uświetniło wystąpienie Góralskiej Kapeli „Wałasi” z Istebnej, laureata prestiżowej nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Wystawa została przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotekę Publiczną w Istebnej.

(red/mkidn.gov.pl)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-11 17:12:32
zubermarek: Może by tak wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego odkupił całą kolekcję za 500.000.000 zł od właścicieli a oni pieniążki wywieźli do raju podatkowego w San Escobar. (-:<br />Polska to bogaty kraj.:-))
2018-05-11 19:38:13
bronek91: zubermarek<br />Raczej dająca się bezkarnie eksploatować kolonia....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: