Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wystawa IPN na skoczowskim rynku

Od dziś (5.06) na skoczowskim rynku można oglądać wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia", którą przygotowały Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Jak informuje Urząd Miejski w Skoczowie, powstała ona z okazji przypadającego na październik br. 70-lecia mianowania na Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz 40-lecia wyboru na tron piotrowy Karola Wojtyły.

Wystawa prezentuje zdjęcia archiwalne i cytaty obu duchownych. Na jednej z tablic widnieją słowa papieża Jana Pawła II, które wypowiedział 25 lat temu na skoczowskiej Kaplicówce - to właśnie dlatego wystawa dotarła do trytonowego grodu.

KR/UM Skoczów

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-06 19:11:12
Antykler Forte: PiS-owskie radio zdjęło z anteny piosenkę Kazika, a redakcja ox, która skasowała rozmowę z jezuitą ks. Jackiem Prusakiem - jak ten przypadek określić: antyklerykalni?... antyjezuiccy?... a może bardziej papiescy i bardziej święci niż sam karol janekpaweł?
2020-06-06 19:16:31
Antykler Forte: Doświadczenie epoki komuny mówi, że im bardziej cenzura starała się niektóre tematy wyciszyć, a oficjalna propaganda inne nagłaśniać, tym bardziej te pierwsze stawały się głośne, a te drugie wyśmiewane - i dokładnie tak się teraz dzieje z IPN-owskimi machlojami, wystawka na skoczowskim rynku tylko to potwierdza
2020-06-06 22:32:46
donekT: Warto zwrócić uwagę na osobiste relacje pomiędzy Stefanem Wyszyńskim (1901-1981) a Karolem Wojtyłą (1920-2005). Wymienieni mieli nieco inną wizję KOŚCIOŁA i w pewnych sprawach nie byli ze sobą zgodni. Jak się okazuje, nie bez powodu Karol Wojtyła odpowiednio wcześniej dosłużył się sakry biskupiej, którą otrzymał już w wieku 38 lat. Niektóre środowiska decydenckie próbowały przy pomocy Wojtyły podważyć autorytet Wyszyńskiego. Na szczęście to się nie udało, Młodszy posłuchał Starszego, a Starszy pokłonił się przed Młodszym! Nie bez znaczenia pozostaje ich stosunek względem postanowień Soboru Watykańskiego II (1962-1965), przypadającego na pontyfikaty Jana XXIII i Pawła VI. Wydarzenie to okazało się brzemienne w konsekwencjach.
2020-06-06 22:34:09
donekT: Jeszcze stosunkowo niedawno, pewna linia światopoglądowo-polityczna próbowała PONOWNIE doprowadzić do rozbicia działającego na terytorium Polski Kościoła na tak nazwany ośrodek „toruński” i jemu przeciwstawny, planowany, mający być nazywanym „łagiewnickim”. Zalążków takiej działalności rozbijackiej możemy się doszukiwać już w PRL, kiedy poprzez nominację przyszłego JPII na biskupa, próbowano osłabić autorytet Stefana Wyszyńskiego. Władze były świadome, iż postacie bezsprzecznie wielkiego formatu różniły się w pewnych kwestiach. Plan próbowano powtórzyć również w okresie III RP, w Łagiewnikach powstało centrum JPII, a twarzą tego ośrodka ponoć miał być Stanisław Dziwisz. Projekt kreacji tego łagiewnickiego kościoła został pogrzebany już w latach 2010-2012. W 2007 został uruchomiony nawet specjalny kanał telewizyjny Religia.tv, który czynnie działał do 2012, natomiast do 2015 puszczał głównie powtórki, po czym stacja przestała funkcjonować. Na arenie Religia.tv występowały takie osobistości jak SZYMON HOŁOWNIA i RYSZARD PETRU. Ów KOŚCIÓŁ ŁAGIEWNICKI w założeniu miał promować tak nazywany OTWARTY KATOLICYZM (być może nawiązanie do projektów Adama Michnika z lat 80. XX w.), przedstawiać katolicyzm w formie rozwodnionej, bliskiej protestantyzmowi, gdzie chrześcijaństwo nawiązywałoby do form religijności zaczerpniętych z innych wyznań np. joga. Katolicyzm miał być przedstawiany jako wyznanie równe innym religiom i usłużne wobec władzy. Ten łagiewnicki liberalny i "postępowy" kościół miał stanowić przeciwwagę dla konserwatywnego ośrodka toruńskiego. S. Dziwisz, potencjalna twarz inicjatywy, okazał się postacią bez charyzmy, typ pochlebcy, temu wizerunkowi nie pomógł nawet film dotyczący jego życiorysu, dodatkowo nieco oberwał nagłośnioną wówczas aferą w chilijskim episkopacie. Projekt upadł, a pewna partia wykreśliła DEKALOG ze swego programu i postanowiła zagospodarować elektorat SKRAJNEJ LEWICY i przejęła metody oraz retorykę tej linii światopoglądowo- ideowej.
2020-06-06 22:37:35
donekT: Do dziś w opactwie tynieckim, ku zgorszeniu wielu, promowane są wschodnie formy religijności, a działający w okolicy dominikanie tolerują wzbudzającego kontrowersje Adama Szustaka, który ze swymi rekolekcjami dotarł nawet do piekła. Zdaje się, że Mieczysław Maliński (1923-2017), Tadeusz Pieronek (1934-2018), a nawet Stanisław Obirek (z nieco innej strony) i inni, z pewnością swymi poglądami wpisaliby się w ten projekt. Niemniej tak nazywany “toruński” ośrodek ma się dobrze, nawet wciąż rozwija swą działalność i stanowi środowisko promujące konserwatywne podejście względem Kościoła. Bynajmniej nie jest to jedyne konserwatywne środowisko w działającym na terenie kraju Kościele. Chociażby należy pamiętać o przebywającym w Grzechyni Piotrze Natanku, marginalizowanym, ale wykazującym jeszcze większy radykalizm. Co do pojawiającego się co jakiś czas rozdźwięku w ramach funkcjonującego w Polsce Kościoła, możemy zauważyć, iż jest on inspirowany bieżącą polityką państwa i poszczególnych partii, zwłaszcza tych stronnictw, które do kraju próbują przeszczepić modne w Zachodniej Europie wzorce. Jak się okazuje, optymalnie wychodzili ci, którzy w swych poglądach wyznaniowych okazali się konserwatystami. Mody się zmieniają, tymczasem TRADYCJA TRWA!
2020-06-06 22:43:49
donekT: Jak się okazało, kiedy sprawdziłem tematykę tak nazwanego Kościoła Otwartego w sieci, natknąłem się na artykuł Adama Szostkiewicza z 2012, okazuje się, iż moje poglądy okazały się zbieżne z treścią artykułu, nawet nazwiska się powtarzają, choć niektórzy z wymienionych przeszli już do wieczności. // https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1527581,1,co-zostalo-z-kosciola-otwartego.read //
2020-06-06 22:44:37
donekT: "– Kościół otwarty został w Polsce zepchnięty do katakumb przez hierarchię i szeregowych duchownych, odnajdujących się w narodowo-prawicowej mentalności i frazeologii, a zarazem mających pretensje do rządu dusz, także w wymiarze politycznym i państwowym – mówi Krzysztof Burnetko, wieloletni dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”. Ale nie tylko po tej stronie leży wina. Bo błędy popełniły też w Polsce środowiska otwartego soborowego katolicyzmu. Błąd polegał na unikaniu drażliwych tematów w wewnętrznej dyskusji o polskim katolicyzmie. – W efekcie ton zaczęli nadawać młodzi świeccy fundamentaliści z „Rzeczpospolitej” i podobnie nastawieni księża z „Niedzieli” czy „Naszego Dziennika”. To z kolei wypychało na margines katolików, w tym duchownych, dla których Kościół otwarty był wartością. Umierali (Tischner, Musiał, Bardecki, Życiński), porzucali sutanny (Gadacz, Obirek, Węcławski, Bartoś), przystosowywali się do kościelnego standardu." // https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1527581,1,co-zostalo-z-kosciola-otwartego.read //
2020-06-06 22:54:58
donekT: krzy-sio+ racji nie miałeś, projekt Kościoła Łagiewnickiego został pogrzebany już w połowie 2012, a nie jak wcześniej przedstawiłeś, że w 2015... Jednak lepiej pamiętałem, że nastąpiło to w latach 2010-2012;)
2020-06-06 23:55:45
Jarek.K: http://4.bp.blogspot.com/-7oN2B5tJYzM/U6a-14PHVgI/AAAAAAAAAP4/KgW9WbJS0yI/s1600/papal-party.jpg
2020-06-07 10:43:30
czesiohill: donekT; Ty się człowiecze marnujesz. I jakoś tak dziwnie się składa, że kościół "toruński", którego i Ty wydajesz się orędownikiem, zawsze popierał kłamstwo, brak empatii i zwykłe złodziejstwo (Macierewicz, Sobecka, Rydzyk). Co się stało, że kościół "łagiewnicki", wojtyłowy, w miarę ludzki, był odszedł? Zmiana persony na arcybiskupim krakowskim stolcu, czy też zwykłe "ludzkie" dostosowanie się do sytuacji politycznej (finansowej) w Polsce? Masz inne wytłumaczenie?
2020-06-07 14:17:32
donekT: czesiohill, do toruńskiej kliki zapomniałeś dodać Misiewicza, GIERTYCHA, Bosaka, Hannę Gronkiewicz-Waltz i innych.... Jeszcze raz przeczytaj moje powyższe wypowiedzi... To POLITYKA sztucznie próbuje dzielić Kościół, część z duchownych ulega niestety tej pokusie. W swej istocie Kościół był, jest i pozostanie JEDEN! Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost!
2020-06-07 17:20:42
kowolika@wp.pl: Zaczynam tracić cierpliwość do osób które zdominowały forum dyskusyjne .Zamieszczają długie wypowiedzi (naukowe, pseudonaukowe?), prowadzą meczące wywody. Apel- krótko i w sedno, wtedy takie forum ma sens, a dla "donków" i innych podobnych o niespełnionych ambicjach- rada- pisać do szuflady.
2020-06-07 19:27:42
donekT: kowolika@wp.pl, spodziewana reakcja, zwłaszcza ze strony kołtunów, jeżeli czegoś nie rozumiesz, nie czytaj, a pretensje w pierwszej kieruj do administracji tego forum, która wbrew własnemu regulaminowi dopuszcza wypowiedzi notorycznych ŁGARZY, których powielone treści na zamówienie miejscowych partyjnych kacyków często są nie tylko kłamliwe, również krzywdzące dla pewnych społeczności i często ociekają NIENAWIŚCIĄ. Tego jakoś podejrzanie nie potrafisz zauważyć...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: