Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wystawa „Dla Johanne i Anny” w bielskiej Willi Sixta

Wczesną wiosną 2020 roku zakończyły się prace modernizacyjne Willi Sixta w Bielsku Białej. Okazała willa zajmuje przestrzeń pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza a 3 Maja. W związku z epidemią koronawirusa planowana na maj 2020 roku uroczysta inauguracja Willi Sixta została przesunięta na jesień 2020 roku, a dzień po inauguracji (06.11.2020) nastąpiło zamknięcie jej do końca stycznia br. Od poniedziałku (01.02.) Galeria Bielska BWA zaprasza ponownie do zwiedzania wystaw w tym miejscu z zachowaniem zasad i obostrzeń związanych z bezpieczeństwem sanitarnym.

 - „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” to projekt, który w latach 2017–2020 realizowała Galeria Bielska BWA [...]. W budynku przy ul. Mickiewicza 24, który po latach uzyskał dawną świetność, od czerwca br. odbywają się zajęcia prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: dla seniorów oraz dla dzieci. W listopadzie 2020 r. na jeden dzień, a teraz od 1 lutego br. Mieszkańcy Podbeskidzia mogą korzystać z kolejnych części budynku; do użytku oddane zostały sale wystawowe, w których prezentowana będzie Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, a także sale spotkań mieszczące się w wyremontowanych piwnicach – mówi Agata Smalcerz – Dyrektor Galerii.

Pierwszą wystawą w salach ekspozycyjnych Willi Teodora Sixta jest wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA „Dla Johanne i Anny” według koncepcji kuratorki Agaty Smalcerz, dedykowana pierwszym mieszkankom willi.

„Wybór prac na premierową wystawę – obrazów, grafiki, fotografii i instalacji – wiąże się ze współczesną perspektywą postrzegania roli kobiety: już nie tylko matki, co przez wieki nadawało jej status społeczny, ale autonomicznej, równorzędnej z mężczyzną, jednostki, o własnych marzeniach, priorytetach i osiągnięciach. Wystawa prezentuje sylwetki silnych kobiet, które dla nieszczęśliwych żon Teodora Sixta mogłyby być drogowskazem do wzmocnienia własnej osobowości i uzyskania niezależności. Wystawa przedstawia także prace, w których zawarta jest tęsknota i melancholia związana z upływem czasu i poczuciem nieuchronności przemijania” – możemy przeczytać w zapowiedzi wystawy.

Willa dostępna jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–16.00. Wystawa trwa do 30 września 2021 roku.

Galeria Bielska BWA jest również często odwiedzana przez miłośników sztuki współczesnej z naszego powiatu. Od kilku lat do Galerii zapraszani są niewidomi i słabo widzący z cieszyńskiego koła PZN na oprowadzanie po wybranych wystawach z wykorzystaniem zmysłu dotyku i słuchu oraz na warsztaty artystyczne. Będąc przejazdem w Bielsku Białej może warto odwiedzić odrestaurowany budynek Willi Sixta przy ul. Mickiewicza 24.

AK, BWA

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: