Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wystartowały Dni Wisły

Premiera filmu dokumentalnego o wiślanach w Ostojićevie, uroczyste wręczenie Nagród Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Sztuki, koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny – tak, rozpoczęły się wczoraj (30.08) tegoroczne Dni Wisły.

Film o potomkach wiślańskich osadników w Serbii „Ciągle tu jesteśmy” w reżyserii Andrzeja Drobika otworzył tegoroczne święto miasta. Tego dnia (30.08) film miał swoją premierę. Został nagrodzony brawami. Po godzinnym seansie przyszedł czas na kolejny punkt programu. Wręczono Nagrody Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Sztuki.

W tym roku nagrody otrzymali: Henryk Itner oraz Jarosław Gluza. Nagrody wręczył Burmistrz Wisły Tomasz Bujok oraz Przewodniczący Rady Miasta Janusz Podżorski. Dziękujemy. Swoją pracą i realizacją swoich pasji, bo tak odbieramy Wasze zaangażowanie na płaszczyźnie realizacji różnych zadań kulturalnych w naszej miejscowości sprawiacie, że Wisła jest ciekawsza, atrakcyjniejsza, pełniejsza, piękniejsza, bardziej fascynująca. Za to Wam bardzo dziękuję – mówił Burmistrz Wisły.

Jarosław Gluza jest członkiem Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”. Rzeźbi w drewnie od 1989 roku. Jego prace tj. rzeźby i płaskorzeźby nawiązują do tematyki góralskiej. Inne prace to charakterystyczne zabawki drewniane – zwierzątka, szczególnie koniki. Brał i nadal bierze udział w licznych wystawach w różnych miejscowościach naszego regionu, ale też poza granicami Polski promując kulturę Miasta Wisła. Od wielu lat współpracuje z instytucjami miejskimi. Prowadzi warsztaty z dziećmi i dorosłymi. Wystawia swoje prace. Reprezentuje miasto. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Wisły.

Henryk Itner od 1988 roku jest dyrygentem Wiślańskiej Orkiestry Dętej. Kultywuje wiślańskie tradycje. Nagrody i osiągnięcia: uczestnictwo we wszelkich obchodach i uroczystościach, uświetnianie wydarzeń np. Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Skokach i Kombinacji Norweskiej w 2001 roku, inicjator imprezy „Jest w Orkiestrach Dętych Jakaś Siła”, koncertował w krajach całej Europy, kultywuje tradycję muzykowania w nocy z 30 kwietnia na 1 maja.

Przed nami jeszcze dwa dni wypełnione różnego rodzaju atrakcjami. Sporo będzie się działo zarówno w sobotę (31.08) jak i niedzielę (01.09). Szczegóły tutaj.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: